Act Of God: Po radikálních změnách jsme začali fungovat zase jako kapela

Act Of God: Po radikálních změnách jsme začali fungovat zase jako kapela

Metaloví ACT OF GOD brázdí českou hudební scénou již od roku 2001 a po zatím posledním, velice zdařilém a všeobecně velmi kladně přijatém albu „Vzpomínky v zrcadlech“ (2011) se kolem Act of God rozhostilo jen stěží proniknutelné ticho. Nejen z tohoto důvodu jsem se rozhodl vyzpovídat MARTINA HRACHOVCE (kytara, zpěv, klávesy), abych zjistil, co kapela dělá, co plánuje a na co se fanoušci kvalitního metalu týhle liberecký smečky můžou těšit.

Ahoj Martine, na úvod klasický rozjezd… Jak bys popsal hudební styl Act Of God? Od dob prvního alba - „Hořící kříže“ - se ledacos změnilo, ale v posledních letech se přece jen určitý rukopis kapely dá rozpoznat.

Není to jednoduché, zařadit to do nějaké škatulky. Jednoduše asi melodický metal. Do nedávna jsme používali obecnou škatulku heavy metal, jenže začalo to být až moc zavádějící, obzvlášť když u nás stále přetrvává názor, že heavy = sbor kastrátů :-) Od Hořících křížů se změnilo ledacos, hlavně to že jsme hudebně rostli, změny členů na to takový význam neměly, protože do roku 2007 jsme skládali hudbu výhradně já, Tomáš a Eda (Eda Smola, bývalý klávesista). Dál už to bylo složitější. Nakonec to, že jsme za tři roky třikrát zásadně změnili sestavu, je víc než výmluvné:-)

Nemáš strach, že by se z toho postupně stala v kapele tradice a za rok můžeme čekat další sestavu?:-)

Nemůžu tvrdit, co bude za rok. Ty změny, co se děly řekněme během posledních tří let, nikdy nebyly o tom, že bych někomu řekl: „To, jak hraješ, mě už nebaví, tak táhni“. Vždycky to bylo tím, že na to někdo už neměl čas, nebo na to začal kašlat anebo ho to prostě jenom přestalo bavit. Nikdy se nevyhazují lidi jen tak; muzikantů, kterým sedí v dnešní době tahle hudba, je tak zatraceně málo, že to prostě není možný. Já si vždycky říkám, že když už se něco takového stane, tak ať už je tahle sestava do p***** na stálo. To platilo před třemi lety, vloni a platí to i teď, ale co bude za rok, to nemůže nikdo vědět.

Máte na kontě 3 alba a 2 EP. Jak bys je zpětně zhodnotil a jaké máš vzpomínky na dobu, kdy vznikaly?

S odstupem času už na to s Tomášem koukáme hodně jinak. Třeba na „Hořící kříže“, ať je ta nahrávka sebevíc strašná, vzpomínáme kupodivu asi ze všeho nejlíp. Prostě začátky. Jakoby z dnešního pohledu ani nikomu nevadilo, že jsme tenkrát nic neuměli :-) Třeba léto 2003, to byl jeden velký mejdan, nahrávání, koncerty… Během nahrávání Hořících křížů jsme celou stěnu zkušebny vytapetovali krabičkami od cigaret… prostě Rock hard, ride free! :-) Nahrávání EP „Historie z budoucnosti“, to byla především obrovská zkušenost. Jednak to byla definitivní facka, že umíme leda tak h***o a že pokud to má někam vést, tak na sobě musíme máknout. Byla to především zásluha Tomáše Marka, který nám ukázal jak na to. Vzpomínám si, že jsem vždycky po nahrávání zůstával ve studiu a koukal, jak se co dělá a jak ten zvuk najít a zpracovat. Jistě, hodně kritiků nám výsledek opět omlátilo o hlavu, bohužel nikdo z nás tenkrát nevěděl, že to co jsme si z toho nahrávání měli odnést, nejsou recenze, takže jsme na sebe byli akorát prudérní. Naštěstí to netrvalo moc dlouho a začala příprava na album „…časem zapomenutí…“, do toho jsme angažovali Annu a v říjnu začali nahrávat regulérní CD. Tohle nahrávání probíhalo vcelku dobře, sem tam jsme se poštěkali, ale nic nenormálního. S deskou jako takovou jsme nakonec byli spokojení a i recenze byly konečně pozitivní. Když si tohle album s odstupem času poslechu, určitě bych plno věcí udělal jinak, ale v tom to je, že už to nejde změnit a zůstane to přesně v tom kabátě, v jakém to je:-) EP „Stíny nad ránem“ bylo sice potřeba, ale nakonec se ukázalo, že kdybychom se rovnou věnovali regulérnímu CD, bylo by to lepší. Byly to především zase zkušenosti. No a na aktuální CD zase tolik vzpomínek nemám, ztratily se někde v lahvích. Vím, že se Stáňou jsme se hodně hádali ohledně zpěvů, nedařilo dát dohromady aspoň melodie…ono někdy mi to připadalo, jako že je jí to spíš jedno, někdo to za mě vymyslí… takže to byly spíš nervy, ostatně jako celé tohle nahrávání. Detaily už si moc nepamatuji, ale zrovna tohle bohužel jo. S výsledkem jsme ale spokojení.

Kdo pracuje na muzice? Jde o kolektivní záležitost nebo za Act Of God stojí spíše jeden skladatel/mozek kapely?

Hm, asi je to relativní. Zkusím to vysvětlit. Album „Vzpomínky v zrcadlech“ jsem složil sám, ale bylo to hlavně tím, že v době kdy vznikalo, nebyl nikdo další, kdo by se ke skládání přidal. Myslím, že na další nahrávce už to bude jinak, proces vzniku „vzpomínek“ trval až moc dlouho. Pracoval jsem na něm vlastně od roku 2008 a například demo k songu „Dobro umírá dřív“ je z roku 2005. Tahle skladba měla být totiž už na „…časem zapomenutí…“, ale nestihla se nahrát. Možná že je to tak dobře, oproti demu je to vlastně úplně jiná skladba. Teď už konečně pomalu začínáme s Tomášem připravovat nový materiál. Dřív jsme skládali s Edou a Tomášem, cd „…časem zapomenutí…“ jsme tak nějak vyvažovali právě tou různorodostí skladeb, na novém cd to šlo už trochu za mantinely, protože nebyl nikdo, kdo by to nějakou zpětnou vazbou uhlídal.

Zatím poslední album – „Vzpomínky v zrcadlech“ (2011) - získalo velice kladná hodnocení a reference, zejména pak po zvukové stránce. O to větší překvapení je informace v bookletu CD, že jste album nahrávali ve zkušebně. Můžete trochu přiblížit průběh nahrávání a prozradit tak alespoň částečně recept na tak vynikající zvuk?

Nemůžu, moc si toho nepamatuji :-D Stejně jako cd „…časem zapomenutí…“ tak i „Vzpomínky v zrcadlech“ vznikly skutečně ve zkušebně a jak už jsem kdysi říkal; pokud někdo může jít nahrávat do studia, ať tam radši jde. Ten výsledek, i když se to povede, musí bilancovat někde tam, kde to skutečně má smysl, a ne že na jedné straně bomba, a v osobním životě katastrofa. Z toho už logicky vychází, jaký ten průběh vlastně doopravdy byl. Recept na vynikající zvuk, podle kterého to bude fungovat zaručeně vždycky, podle mě, není. Každá kapela by měla mít svůj zvuk, takový, který si postupem času najde. Dneska je moderní dělat metal podle jednoho mustru, já s tím ale moc nesouhlasím. K čemu to je, když si poslechu nahrávky třeba od roku 2002 a všude slyším obdobnou valivou hradbu bicích, podobný mix, univerzální master „na metal“… je to škoda, metal není jenom rachot, na který se dá házet hlavou. Ta nekonečná metalová různorodost, jde podpořit právě ještě něčím tak nezanedbatelným, jako je charakteristický zvuk. Chápu, když někdo dostane šanci natočit regulérní CD včetně produkce, těžko někoho napadne si ještě diktovat originalitu, která je podle něho ta správná. Ale abych se vrátil, částečný recept na dobrý zvuk, je víc jak 100% příprava. Od nástrojů, hlavně bicích, až po hlasivky a dobrý vzduch v místnosti. Technika je dobrá a potřebná, ale má nahrávce už jenom pomoct a v žádném případě dohánět, když se něco nepovede. Takže dobrý zvuk = dobře připravená kapela, když funguje tohle, pak už si k tomu musí sednout jen někdo, kdo slyší a nemůže se to nepovést.

Navzdory velice kladným recenzím na „Vzpomínky v zrcadlech“ o vás teď nebylo skoro půl roku vůbec slyšet, trochu to začíná připomínat situaci po vydání alba „…časem zapomenutí…“, kdy se po velice zdařilé desce kapela de facto rozpadla. Co za tím je tentokrát a na co se máme připravit?

Souhlasím, ta situace je opravdu v mnohém podobná. Tenkrát to bylo tak, že nikdo moc nečekal, že „…časem zapomenutí…“ bude mít takový úspěch. A najednou tu byly rozhovory, články, rádia, počet koncertů se pořád rozrůstal a začala z toho vznikat ponorka. Koncerty se nakonec musely ve velkém rušit. V tom je asi ta zásadní paralela s loňským rokem, taky jsme v podstatě zrušili celý podzim a na zimu vůbec nedošlo. No, v čem byl vlastně problém? Jako celek tahle sestava vlastně nikdy pořádně nefungovala. Nebylo to o kapele, ale o jednotlivcích, kteří mají svoji pravdu nebo názor a přes něj vlak nejede. Takže každý si odvrčel to svoje, jak kdyby bylo „vyděláno“, stylem „nazdar, tu máš, díky a čau“. To prostě dlouho vydržet nemohlo. Na rozdíl od roku 2006 kdy jsem byl já iniciátorem případných změn, tak tentokrát jsem se snažil fungovat jako mantinel a sestavu udržet…zbytečně. Kapelu před koncem roku opustila Stáňa Novotná a Pavel Bukvic. Dohoda je taková, že okolnosti jejich odchodu na jejich žádost nebudeme nijak komentovat. I když je to poněkud bizarní situace, tak teprve v tuhle chvíli, kdy došlo k takovým změnám, jsme začali fungovat zase jako kapela. Respektive, dokázali jsme se dohodnout aspoň na tom, jak dál.

Do sestavy se tedy vrátila Anna Burianová, zpěvačka, z „…časem zapomenutí…“. Jak proběhla dohoda týkající se jejího návratu do kapely? Předpokládám, že tys musel být ten, který tomu nakonec dal „zelenou“.

Ono to celé nebylo vůbec tak dramatické. O tom, že by se Anna měla vrátit, se mluvilo relativně dlouho. Pravda, tu pomyslnou „zelenou“ jsem tomu musel dát já. V první řadě jsem byl pro zachování sestavy tak, jak je, respektive co se týká zpěvu. Ale v momentě, kdy k žádné dohodě nedošlo, bylo na zvážení, jestli hledat někoho úplně nového, nebo vsadit na Annu. Zbytek kapely měl jasno, nakonec jsem tedy souhlasil s tím, že než se něco oficiálně oznámí, bude se minimálně celý leden zkoušet, ať víme, co z toho vznikne. Přeci jen byla nakonec Anna správná volba, lidí ji znají a má s hudbou zkušenosti. Po několika zkouškách se nakonec opravdu ukázalo, že ačkoli je Anna oproti Stáně hlasově úplně jinde, poradila si s novým materiálem parádně. Nějaké změny samozřejmě proběhly, ale není to nijak dramatické. Nejvíc je to poznat ve „Snazší je nevidět“ se kterou nás Anna poslala do p****e s tím, že si kvůli tomu nenechá přišít koule :-D Takže ji zpívám já. Zvažujeme, že možná dáme na bandzone původní demo téhle skladby, původně totiž měla být zpívaná tak, jak je to dnes.

Další významná změna se stala na postu baskytary. Chápu, že z toho nechcete dělat bulvár, ale nedá mi to. Proč došlo ke změně i na tomto postu? Lukáše Žižku si totiž jistě mnozí spojí s libereckými Need for Speed, což je žánrově úplně jinde, než Act Of God. Jak došlo na jeho angažmá?

Nechceme :-D Jak Stáňa, tak i Pavel z kapely odešli, nebyli vyhozeni… no a ty detaily kolem toho…jednak si sám myslím že to není správné vykřikovat to do světa a hlavně jak už jsem řekl, jednou jsme se dohodli, tak to taky bude :-)

Ani formální poděkování :-)?

Ne, i to je součást dohody, že nebudeme skládat díky za to, že kvůli kapele někdo o něco přišel, v něčem a v někom se zklamal atd. V tom to totiž je. Museli bychom to vysvětlit všechno od začátku do konce, je v tom většina osobních věcí a problémů a v neposlední řadě i těch následků, a to na rovinu ani já nechci tahat tam, kam to nepatří.

Zpět tedy k Lukášovi…

S Lukášem to byla obrovská náhoda. Věděli jsme o něm, nakonec za dob starých „Actovek“ jsme s N.F.S. zkoušeli v jedné zkušebně, ale nás by nikdy nenapadlo, že zrovna on momentálně nemá angažmá. Nakonec ale Tomáš sehnal číslo a Lukáš se ani moc nekroutil, přišel na zkoušku, párkrát si zkusil titulku „Vzpomínky v zrcadlech“ a bylo vymalováno :-)Byl z toho tak nadšený, že od dalšího týdne jsme už pracovali na set-listu.

S novou sestavou se nabízí otázka nového materiálu. Kdy můžeme očekávat nástupce alba „Vzpomínky v zrcadlech“ a jakým směrem se tentokrát vydáte, máte přeci jen svůj styl, ale zatím každé cd bylo ve výsledku hodně odlišné?

No ono to je složité, teď říkat co bude dál. Nový materiál, částečně vzniknul těsně po „vzpomínkách“, něco během roku, ale zatím to má čas. Těch nápadů a skladeb je kolem dvaceti, ale zatím bychom z toho moc nevytloukli. Nechceme dělat za každou cenu album každý rok, takže kdy bude nástupce „vzpomínek“, to zatím sami nevíme. Až bude ta správná nálada a budeme s tím spokojení, bude nové CD :-). Možná za dva roky, možná za tři. Takhle to vypadá jako dlouhá doba, ale potřebujeme teď co nejvíc hrát, aby se ten letošní rok povedl víc než ten loňský.

Na vašich stránkách je hlasování pro fanoušky, ke které skladbě máte natočit videoklip. Pokud se nepletu, byl by to váš druhý videoklip. Můžete přiblížit natáčení toho prvního z „Hořících křížů“, který je pro spoustu fanoušků již legendární? :-) Máte již nějaké náměty a nápady na tento nový videoklip nebo čekáte, kterou skladbu fanoušci vyberou?

Klip je moc důležitá věc, proto logicky nechceme, aby dopadl tak, jako ten z Hořících křížů:-) Ono by to asi na podruhé už nebylo ani tak vtipné:-D Sice každý ví, že to nemělo být vtipné ani tenkrát, ale stalo se. Co si matně pamatuji z natáčení je to, že jsme se neuvěřitelně bavili tím, že vůbec nevíme co máme dělat, a že než jsme se vůbec k něčemu dostali, tak byla noc. Do toho byl Eda na vojně a Máca tenkrát hrál někde s Pikodeath. Proto jsme tam jenom tři a zbytek je jen v prostřihách. Původně jsme ani neměli být zmalovaní, no prostě původně toho nemělo být….:-) Zatím je hlasování celkem jednoznačné, proto se můžeme připravovat na výrobu. Souhlasíme s fanoušky že „Šílenství pro vlastní klid“ je dobrá volba. Sebere to hodně času a stejně jako CD tak i klip budeme dělat nezávisle, jen s tím rozdílem že pokud se nepovede, tak tentokrát mezi lidi nepůjde.

Na který koncert vzpomínáte jako na „ten nejlepší“ a na který máte naopak jen špatné vzpomínky?

Tohle bych asi nerozlišoval, nejlepší – nejhorší. Vždycky je důležitý, že se vůbec hraje :-) Určitě jsou koncerty, na který bychom radši zapomněli, třeba koncerty kde jsme (nebo někteří z nás) byli na plech…ono nás to třeba bavilo, ale ze záznamu to bylo na přes hubu:-) Spíš bych to řekl tak, že zrovna na loňský rok se asi moc dobře vzpomínat nedá…ne kvůli koncertům, ale obecně kvůli tomu, co se dělo v kapele.

Jaké jsou nejbližší plány kapely a jaké jsou obecně vaše ambice?

Hlavně hrát, rozepisovat se o ambicích je myslím si k ničemu, ambice nejsou zdaleka tak důležité, obzvlášť když se o nich mluví mezi lidmi. Co je ale v plánu, tak anglická verze „Vzpomínek v zrcadlech“, klip…

…anglická verze?

Dobře, řeknu to přesněji, anglické verze několika skladeb z alb „Vzpomínky v zrcadlech“ a „…časem zapomenutí“. :-). Nemáme teď v plánu dělat anglickou verzi celého CD.

Martine, díky za rozhovor a ať se daří!

Taky díky!

 

Odpovídal: Martin Hrachovec

Act Of God 2012: Anna Burianová - zpěv; Tomáš Ráček - kytara, zpěv; Martin Hrachovec - kytara, zpěv, klávesy; Petr Prskavec - bicí; Lukáš Žižka - basa.

http://actofgod.cz

http://bandzone.cz/actofgod