Attic Vanity: každá nahrávka by měla kapelu posunout někam dál

Attic VanityMálokterá liberecká kapela dokáže vyvolat tolik emocí jako post-hardcoroví Attic Vanity. Mezi místními muzikanty a fanoušky se o ní stačí často jen zmínit a téměř ihned lze mezi nimi zpozorovat rozdělení na ty, kteří Attic Vanity milují a ty, co je nedokáží vystát. Jedni je vynášejí do nebes za inovativní přístup k muzice, touze „jít s dobou“ a snaze hrát aktuální hudbu s tváří, druhým vadí jejich vzhled či projev a rovnou je prohlásí za „pózéry“. Attic Vanity v současné době nahrávají, zkouší nový materiál v nové (již několikáté) sestavě a chystají se na turné. Kapela žije dneškem, neutápí se minulostí a snaží se hledět vpřed. Vystoupí i na akci 4 roky LBCMUSIC.CZ. Více v rozhovoru...

Představte v několika větách Attic Vanity – o kolikátou sestavu kapely se nyní jedná a je už „konečná“? :-)

Lukas: Naše kapela se skládá z 5ti členů, z původní sestavy už jsem pouze já - kytara a Mára - scream/synth, za bicí usedl můj mladší bratr Tomáš, basy se chopil náš dlouholetý kamarád Máca a melodickej zpěv a synth obsluhuje Děkys, kterého lidé budou znát z kapely Rosemary.
Co se týče sestavy… doufáme, že tahle je snad konečná :D a kolikátá už je, se těžce popisuje. Asi s náma ty lidi nemůžou vydržet :D

Kdo pracuje na muzice? Jde o kolektivní záležitost nebo za Attic Vanity stojí spíše jeden skladatel/mozek kapely?

Lukas: Základ hudby přinesu já, s Mácou a Tomem pracujeme na zbytku nástrojů, Mára je hlavní textař, v podstatě jedinej až na naše občasné záblesky poezie s Děkym :-) takže se dá vlastně říct, že na hudbě pracujeme kolektivně, není to rozhodně práce jedince, ale celý kapely.

Attic VanityV současné době nahráváte a proslýchá se cosi o novém albu. Dosud jste vydávali pouze EP či dema, tak jak to dnes dělá spousta kapel. Myslíte, že regulérní deska by mohla kapelu posunout někam dál?

Na nový desce opravdu teď pracujeme s Jirkou Dostálem (WaveGoodbye), který hostuje hned v prvním singlu s názvem Seven Words, ale zatim jsme v začátku nahrávání a plánu co se bude dít, takže bych nerad předbíhal. Třeba z toho nakonec bude EP, ale doufejme že natočíme plnohodnotnou desku, materiálu máme momentálně dost.

Co se týče určitýho posunutí, myslím si, že každá nahrávka by měla kapelu posunout někam dál, je to hlavně pro lidi, aby kapelu poznali a přesvědčila je zajít na koncert.

Ve svém žánru jste celostátně známá a uznávaná kapela. Ovšem co se liberecké hudební scény týče, nijak zvlášť „nevyčníváte“ nad ostatní. Čím to, že vás více znají např. plzeňští posluchači než ti liberečtí?

Tohle je strašně zvláštní, netušíme čím to je. Snad se to s novou deskou a pár místníma koncertama změní, každopádně lidi např. v Plzni jsou na tuhle hudbu víc zvyklí a akce tohoto tipu se konaj častěji, než třeba v Liberci, to je možná jedno z vysvětlení :D

Ke kterému žánru byste vlastně současnou tvář Attic Vanity přiřadili? Začínali jste na post-hardcoru, následovalo metalcorové období a soudě podle nejnovější nahrávky „Seven Words“ se vracíte spíše někam na začátek…

Určitě, vliv na naši hudbu měl nejvíc koloběh členů a poznávání kapel různých žánrů, snažili jsme se jeden čas hodně experimentovat, v nový sestavě jsme se chtěli vrátit spíš k jednodušším, melodičtějším skladbám, aby to zaujalo vic lidí a myslíme si, že nám tohle sedí nejvíc.

Asi nejzajímavějším novým členem kapely bude pro mnohé pan Microkorg (synth, pozn. red.) – kde ste na tohle přišli a nakolik bude tento „nástroj“ na nové desce „dominantním“ prvkem? Nevytratí se ona „tvrdost“? A patří vůbec tahle věcička do post-hardcoru – které vaše oblíbené kapely ještě míchají tvrdou hudbu s elektronikou?

Ani si už nepamatuju jak vzniklo, že pořídíme dalšího ,,člena kapely,,, teď to vysvětlujeme tím, že máme pouze jednoho kytaristu, tak aby s tou kytarou a basou ještě něco tu hudbu drželo, nechceme na tom rozhodně stavět, hrajeme hlavně kytarovou hudbu, některý songy jsou na synthu postavený víc, některý míň, některý vůbec a jestli je to tvrdý-měkký moc neřešíme, jde o to jestli my s tím jsme spokojeni.

V moderním posthardcoru/metalcoru/čí jiný škatulce těchto stylů si myslím, že elektronika je víc a víc používanější viz. kapely Enter Shikari, The Amity Affliction, Asking Alexandria, Sienna Skies, House vs. Hurricane a spousty dalších,  z českých třeba Shogun Tokugawa. Tu kapelu to zvedne trochu někam jinam, dělá hudbu zajimavější, i když samozřejmě, ne každej by se mnou souhlasil.

Již brzy vyrážíte na turné „Live Life 2011“. Jak se těšíte a s kým jedete?

Určitě se těšíme, z minulýho tour máme spousty zážitků a nových kamarádů, tak doufáme, že tenhle rok to bude ještě lepší. Jedeme s moravskou kapelou My Funeral, která nedávno pokřtila své nové album.

Organizujete si koncerty sami nebo to necháváte na ostatních? Má kapela manažera nebo někoho, kdo má rozhodující slovo či právo veta ve všech záležitostech? Se kterou svou oblíbenou (slavnou) kapelou byste si rádi zahráli?

Snažíme se sehnat někoho kdo by nám v tom pomohl, ale nějak se nedaří najít toho pravýho, kdo by to dělal za nás a zadarmo :D takže si koncerty děláme sami, za pomoci klubů, kapel, promotérů v určitých městech a v Liberci třeba LBCMUSIC portálu :D

Na který koncert  vzpomínáte jako na „ten nejlepší“ a na který máte naopak jen špatné vzpomínky?

Lukas: Jelikož sme odehráli v momentální sestavě jen 2 koncerty, nebude tak těžký odpovědět :D Každý koncert je super, když je pod tebou někdo koho to baví a líbí se mu hudba co hraješ. Za sebe můžu vychválit rozhodně DPL (Divadlo pod lampou, pozn. red.) v Plzni a 007 na Strahově v Praze, to jsou moje oblíbený kluby, kam se vždycky rád vracím.

Jak vnímáte libereckou scénu? Funguje to tady stejně jako jinde nebo je to tu přece jen „trochu jiné“? Spolupracujete s nějakou spřízněnou kapelou?

Lukas: Já jí asi ani nějak moc nevnímám, liberecký kapely se kterýma se vždycky rádi vidíme jsou třeba Just Over, Dusty Kate, Fake City a pro mě osobně třeba FullContact. Vyloženě pro nás spřízněná kapela jsou Wave Goodbye z Plzně, kterou dal dohromady náš kamarád, producent a hlavní nahrávač desky Jirka Dostál, pak určitě kluci z Empty Hall Of Fame a My Funeral z Moravy, je spousta dalších, se kterýma si rozumíme, pokecáme a opíjíme na baru po koncertech :-)

Jaké jsou nejbližší plány kapely a jaké jsou obecně vaše ambice?

V první řadě odjet Tour, natočit desku + singl, snad i videoklip, hlavně co nejvíc koncertovat, pak se uvidí kam se dostanem dál...

 

Komentáře

Myslim ze nejlepsi na kapele

Myslim ze nejlepsi na kapele je Melodic Zpev ten zpevak za 1.krasnej 2 brutal cistej hlas a 3. hrozne vtipnej:D

"celostátně známá a uznávaná

"celostátně známá a uznávaná kapela" ... :-)

Attic

Bohužel, kapela to nikam nedotáhne, protože krom bubeníka jsou všichni líné mastné koule :D tak čégo lowíci

Myslím, že Attic Vanity je

Myslím, že Attic Vanity je jedna z těch nejlepších kapel tady v Liberci!

Jen tak dál :) už se na vás

Jen tak dál :) už se na vás těším na 4 roky lbc!