Dusty Kate: pop-punk je naší tváří odjakživa

Přestože liberecká pop-punková banda Dusty Kate byla od svého vzniku v roce 2008 mnohými vnímána spíše jako boční projekt dvou členů úspěšné Demaji, vývoj posledních měsíců ukázal přesný opak. Demaja již v těchto dnech neexistuje, zatímco Dusty Kate vydávají  druhou desku. Kapela se navíc nedávno vrátila z tour po východní Evropě, kde odehrála nejeden úspěšný koncert. Nejen o tom, jsem si popovídal s basákem Petrem Janatou…

 

 

 

Dusty Kate asi netřeba nijak dlouze představovat. Přesto - zkus v několika větách kapelu charakterizovat. Jak dlouho funguje současná sestava?

Tě pic, Dusty Kate je liberecká 5 členná pop-punk/hardcore kapela nejlepších kámošů. V týhle konečný sestavě hrajeme něco asi přes rok a půl.

Právě jste se vrátili z několikatýdenní  mezinárodní „We are the Zombies tour 2011“. Kde jste si všude zahráli a jaké byly ohlasy?

Byli jsme v Maďarsku, Slovensku, Srbsku, na otočku v Rakousku a samozřejmě u nás v Čechách. Ohlasy byly doufám kladný, přišlo celkem hodně lidí na to, že jsme hráli někdy dost daleko a moc lidí nás tam asi neznalo. Jedna z nejlepších akcí například byla v Srbsku.

Kdy vás tohle celé vlastně napadlo, kdo tour financoval a měli jste od začátku jednotný přístup nebo bylo potřeba někoho přemlouvat? Přece jen vzít nástroje, dodávku a odjet na tři týdny do východní Evropy není jen tak…

Celý tour naplánoval Rotchique a domlouval ty akce. Ta příprava byla tak během celýho roku. Díky Hajdovi zase byla dodávka a taky sehnal sponzory na cestu, takže jsme nemuseli tak řešit výdaje na cesťáky a za vydělaný peníze udělat pořádnej merch a další věci.

Celá tour byla zakončena 1. října v klubu Vlak pokřtěním nové desky. Co nám o ní povíte a jak se k ní můžou fanoušci dostat?

Tak desku zase nahrává komplet Rotchique, bude tam 10 věcí + nějací hosti. Něco už lidi mohli slyšet na koncertě, něco neslyšel kromě nás nikdo. Bude co nevidět na netu, určitě bude k dostání pro zájemce i na CD. Díky všem, co přišli na křest! :)

 

Ve vaší tvorbě lze kromě stylového posunu od punk-rocku k pop-punku zpozorovat především posun jazykový – první deska (You & Me, 2009) nazpívaná anglicky, druhá (Čo? Na!, EP 2009) i třetí  (Všetko, čomu som bol blízko, 2011) pak slovensky. Českých kapel se slovenskými texty moc neznám – je to ten hlavní důvod, proč slovenština? Chcete se odlišit od poměrně velkého množství českých kapel vašeho stylu nebo se Rotchiqovi prostě lépe zpívají texty v mateřštině?

Každej se na to ptá, mně to nepřijde tak divný :-) Rotchique se narodil na Slovensku, takže s textama nemá problémy a zpěvově se nám slovenština líbí víc. Kdyby nikdo z nás pořádně slovensky neuměl, tak bychom tak nezpívali, ale v tomhle případě to berem tak, že máme na výběr a vybrali jsme si pro nás to lepší.

Kdo složil písničky na novou desku? Jedete v tom všichni nebo sázíte na jednoho autora?

To u nás ani nejde. Je nás 5 a každej poslouchá hromadu kapel, takže to děláme společně.

Jak často zkoušíte a jak je to v kapele s hudebním vzděláním? Je vůbec v dnešní době důležité o hudbě něco vědět i v té řekněme „teoretické“ rovině?

Jak kdy :-) Před tour a koncertama se sejdem častějc, teď třeba to zase bude tak jednou za 14 dní, protože Hajda dělá nějaký půjčky, Fíďa s Pringlsem chlastaj a Rotchique doma kouká na Family guy. Vzdělání asi kluci nějaký mají, já ne.

Snažíte se jít s dobou, což je na jednu stranu dobře, na druhou stranu si takhle asi nelze dlouhodobě zachovat tvář kapely. Je pop-punk tou tváří kapely, kterou bude mít i za dva tři roky nebo lze očekávat, že Dusty Kate např. v roce 2014 budou hrát něco úplně jiného?

Někteří lidi dělaj, jako bychom měnili styl každej rok. Pop-punk je tváří týhle kapely odjakživa a pořád bude. Akorát od doby, co kluci vydali desku You and me, odešel Matěj, přišli další dva členi a Rotchique začal jen zpívat. Je teda dost logický, že se ta hudba trochu změnila. Máme i nový kapely co to ovlivňujou, to je jasný, ale nikdo přece neposlouchá jen Totáče a nic jinýho furt dokola.

Jaké jsou vaše oblíbené kapely? Na kterých kapelách se všichni shodnete když třeba jedete dodávkou někam hrát? Se kterou svou oblíbenou byste si rádi zahráli?

Blink 182, Four year strong, H20, Disco hity z 90s, Kudrnáč s Perglem, Pavel Trávníček. No minulej rok jsme hráli před Four year strong v Praze, takže myslím, že jeden ze snů máme všichni splněnej.

Kdy vás můžou liberečtí fanoušci v nejbližší době vidět na domácí půdě?

23. prosince budeme hrát vánoční akci s Criminal Colection ve Vlaku. Bude tam spousta cukroví, dárků a nebude to normální koncert. O co přesně půjde, ještě dáme vědět, máte se na co těšit :-)

Jak vůbec vnímáte libereckou scénu? Které lbc kapely máte rádi nebo s nimi spolupracujete?

Myslím, že to tu teď žije dobře. Dost kapel a projektů stojí za to. Rosemary, Just Over, Paulie Garand, Fake city, Attic Vanity a další. Všechny tyhle věci mám rád, stejně jako lidi co tam hrajou. Paulie Garand nám hostuje v jednom šlágru, Just Over třeba pomáhali se sborama, Děkys taky chodil otravovat do jedný písničky :-)

Jaké jsou nejbližší plány kapely, na co se můžeme těšit?

Rádi bychom zase někam do zahraničí, tak se uvidí. Teď budeme dělat hodně na tý vánoční akci, ať to stojí za to a začneme psát nový songy. Dík za rozhovor Mejlo :-)

Komentáře

Umělý punk :D

Umělý punk :D

demaja je nejvíc a tenhle

demaja je nejvíc a tenhle styl je umělý punk----**************** at žije hardcore a navždy

Tvůj názor na umělý punk ti

Tvůj názor na umělý punk ti nikdo nebere, ale výkřiky typu smrt "někomu" tady nehodláme trpět! Takže klídek, anonyme.