Exots: hudba není nevyčerpatelná

Exots: hudba není nevyčerpatelná

Přestože jablonecká pop-punkovka Exots existuje už pátým rokem, pořádně o sobě dala vědět teprve loni vydáním debutové desky „Originální  už tady byli“, která obsahuje 11 skladeb a v naší anketě aspiruje na událost roku 2011 na liberecké hudební scéně. Nejen to je důvod, proč jsem se rozhodl exóty trochu vyzpovídat...

Název alba „Originální už tady byli“ je hodně výmluvný a dá se chápat různě. Proč jste jej zvolili? Opravdu nevěříte, že se v rockové muzice může ještě odehrát nějaká revoluce?

Jára: Název jsme vybrali z více důvodů… Jednak je svým způsobem kontroverzní, protože co dnes není kontroverzní, to prakticky nikoho nezajímá. Navíc si myslím, že v současné době už je opravdu hodně těžké vymyslet něco úplně nového, z čeho si lidi „sednou na prdel“ a řeknou: „Tak to tu ještě nebylo!“ Ze všech stran se na lidi valí miliony melodií a míchají se jim v hlavě, takže pak už prakticky „znají i nepoznané“ a jen těžko se vyvarují srovnávání nových věcí se starými a osvědčenými hity nebo starými a osvědčenými kapelami (jako srovnání coveru našeho CD s Abbey Road od Beatles, čemuž jsme ale záměrně „malinko napomohli“ :D), u kterých (když budou chtít) nějakou tu podobnost vždycky najdou.

Béďa: Jára odpověděl v podstatě na tu hudební stránku názvu našeho alba. Ovšem to není jediná stránka hesla, které jsme dlouho vymýšleli. Dále název naráží také na dnešní styly života, oblíkání a tak dále. V nichž se mnozí cejtí originální, ale už jsou dávno v historii zakořeněné. Sami si na žádné originály ve vzhledu nehrajeme :)…


Od některých muzikantů a fanoušků se ozývají hlasy, že album je jen slepenec  různých fragmentů punk-rockových hitů – skladba „Originál“ jakoby z oka vypadla „Can´t Repeat“ od Offspring.  Je to náhoda nebo záměr? A pokud ano – nebojíte se žaloby o autorská práva? Lidé se dnes soudí pro cokoli...

Béďa: To Can´t Repeat mě rozesmálo. Písnička Originál je naše nejstarší skladba, která se na albu vyskytuje. Ostatní skladby jsou všechny vlastně nové. Vznikla v době vzniku naší kapely a od tý doby se potýká se dvěma názory. Za prvé kritika a za druhý velká oblíbenost u našich fanoušků, kteří si ji vždycky během koncertu nejvíce zpívají. Ten druhej fakt nás přiměl k tomu, aby byla i na našem albu. Hrajeme přece hlavně pro lidi. Řekl bych, že dneska v hodně skladbách různých kapel můžeš najít jistý podobnosti a často se stává, že něco složíš a později prostě zjistíš, že už někdo něco podobnýho vymyslel. Ale kritika je určitě důležitá, bez ní by se člověk neměl kam dál posunout. Hudba není nevyčerpatelná, ale nás hlavně baví.

Kde a jak dlouho deska vznikala? Proběhlo vše ve vaší režii nebo jste oslovili někoho, kdo na nahrávání dohlížel coby producent?

Jára: Album jako takové vznikalo zhruba půl roku a podílela se na něm spousta skvělých lidí (teda když nepočítám kluky z kapely :D ), kteří nám moc pomohli a určitě zase trochu posunuli naše obzory. Naším mistrem zvuku, hudebním poradcem, expertem na zvukové efekty a mistrem humoru v jedné osobě byl Honza Říha ze studia v Rápoticích. S ním jsme všech těch 11 tracků spáchali a hlavně díky němu teď znějí tak, jak znějí. Jako dozor vždycky fungovali ti z nás, co zrovna nenahrávali, takže jsme si ve studiu i pěkně zanadávali. :D

Béďa: K celkovému vzniku také přispěli naši grafici. Takže velký dík musíme dát Markovi Kubáčkovi, který dělal cover alba a také promofotky k albu (třeba ta u stromu). A pak Michaele Vyskočilové, která navrhla design CD.

Je na desce něco, co byste s odstupem času nahráli jinak nebo úplně vynechali?

Jára: Kromě mýho ksichtu na obalu bych asi nic neměnil! :D

Béďa: Určitě jsou tam části, které bysme chtěli vylepšit a nebo už teď po vydání jsme je vylepšili. Písničky se stále s postupem času vyvíjejí a napadají nás nový věci. Zatím ale nevíme, co budeme nahrávat znova nebo co vynecháme. Teď si užíváme toho, že je cédo v oběhu a má poměrně velký úspěch.

Kolik peněz to celé stálo a jak složité je v dnešní době sehnat sponzory?

Jára: Stálo to strašně strašně strašně moc. Ale když máte v kapele Máru (kytarista), není žádná situace neřešitelná! :D

Béďa: Nebylo to pro nás jako studenty finančně jednoduchý. Částku tu uvádět nebudu, ale bez těch pár sponzorů, co jsme sehnali, by to bylo pro nás těžko realizovatelný. Jinak doba je taková, že se opravdu sponzoři moc jednoduše nehledají a jsem rád, že nám s tím alespoň někdo finančně pomohl.

Kdo pracuje na muzice? Jde o kolektivní záležitost nebo za vaší muzikou stojí spíše jeden skladatel/mozek kapely?

Béďa: Většinou někdo přinese nějakej nápad a nějak to dohromady pak už dokončíme. Texty z největší části píše Filip (zpěvák, kytara) a občas si nechá ode mě poradit. Celkově je to práce společná.

Jára: Jak se říká: „Za vším hledej ženu…“ Protože mi v kapele žádnou nemáme, tak u nás platí „za vším hledej Filipa!“ Je nejkrásnější, nejchytřejší, nejzkušenější, nejnadanější… Prostě jedním slovem FILIP! Ale ani Filip nezvládne všechno úplně sám, takže se mu snažíme pomáhat, jak to jen jde.

Organizujete si koncerty sami nebo to necháváte na ostatních? Má kapela manažera nebo někoho, kdo má rozhodující slovo či právo veta ve všech záležitostech? Se kterou svou oblíbenou (slavnou) kapelou byste si rádi zahráli?

Béďa: Koncerty si většinou domlouváme sami, pokud nám teda nepříjde i nějaká ta nabídka. Snažíme se to dělat dohromady, ale v těhlech záležitostech vede určitě Mára (kytarista). Pro mě osobně by byl zážitek si zahrát s finskou kapelou Sunrise Avenue, která tu bude v březnu v Praze.

Jára: Béďa vlastně řekl skoro všechno, co se dalo, ale ještě k těm kapelám, tak Sunrise Avenue jsou určitě krásnej sen do budoucnosti, podobně jako třeba Green Day. Jeden „sen“ se nám brzo realizuje, protože si 3. března zahrajeme v Moravské Třebové s kapelou Zoči Voči, ze které je v poslední době opravdu hvězda.

Na který koncert  vzpomínáte jako na „ten nejlepší“ a na který máte naopak spíše špatné vzpomínky?

Jára: Nejhorší koncert je žádnej koncert! A nejlepší…?! Nejlepší vzpomínky máme asi na koncert s Luneticama v Praze v Óčku, skvělý hraní, skvělý kapely, skvělá afterparty… Prostě akce jak má bejt!!!

Béďa: S těma Luneticama to bylo opravdu moc fajn a při vydání céda na naše bandzone mě několikrát pobavili lidé (většinou anonymy), kteří psali něco ve smyslu „ježiši, dyť oni hráli s Luneticama, to je hnus“. To byla sranda číst, protože ta párty s Luneticama a koncert, to byla bomba. Jinak bych asi nejlepší koncert přisoudil našemu křtu alba v Jablonci nad Nisou v domovském klubu Na Rampě, kde na nás pařilo přes 250 platících. To byla skvělá atmosféra, ale těch dobrých koncertů je spousta a za vyloženě špatný koncert nepovažuju asi žádný.

Budete se v nejbližší době soustředit spíš na koncerty v regionu nebo chystáte i akce venku?

Jára: U nás doma to máme rádi a vždycky si tady rádi zahrajem, ale je potřeba taky vyrazit do světa, takže když nám to vyjde, plánujem spíš navštívit nejrůznější kouty Čech i Moravy.

Béďa: K nasbírání více zkušeností je určitě nejlepší zkusit různé kouty ČR. Takže to zkusíme zase venku, ale sem se zase rádi vrátíme, tak jako na podzim.

Jak moc důležitá je pro Exots image? Je vám jedno v čem vylezete na pódium nebo máte předem domluvené oblečení?

Béďa: U naší kapely je to jedna ze stěžejních věcí. Dobrá image kapely je podle nás základ úspěchu. Kdo nás viděl, tak určitě ví, že nosíme barevný kalhoty. A to je samozřejmě domluvené :D.

Účastnili jste se snad všech dosavadních ročníků soutěže amatérských kapel Stárplej, která probíhá v jabloneckém Klubu Na Rampě– loni jste byli dokonce ve finále. Přihlásili jste se i letos? Jaký je obecně váš názor na soutěže kapel?

Jára: Soutěže jsou pro začínající kapely asi nejlepší příležitost, jak dát o sobě vědět a taky třeba přijít k pár zajímavým kontaktům. Je jedině dobře, že jsou a že jich není málo.

Béďa: Soutěže kapel jsou určitě přínosné, ale my tenhle rok zatím nejsme v žádný přihlášený. Chceme se spíš zaměřit na normální koncerty a objíždění nových a nových klubů.

Jaké jsou nejbližší plány kapely a jaké jsou obecně vaše ambice? Co byste vzkázali fanynkám?

Béďa: Naším dlouhodobým cílem je získat srdce co nejvíce fanynek na co největším území. To je naše definice :D . Plánujeme možná i nějaký to nahrávání a další věci, ale zatím nebudu předbíhat. Hlavně chceme co nejvíc hrát a hrát. Fanynkám vzkazuju, ať sledujou všechny novinky na našem bandzone a ať hlavně choděj na koncerty!

Jára: Poslouchejte maminku, pilně se učte, čistěte si zoubky aspoň dvakrát denně a když vám při tom všem zbyde trochu času, tak doražte na nějakej koncert!!!

 

Odpovídali: Jára Doležal (klávesy, syntezátor), Martin „Béďa“ Bezdíčka (baskytara, vokály)
Neodpovídali: Filip Hušek (zpěv, kytara), Marek Beitl (kytara, vokály), Ondra Horych (bicí)