Honza Kvapil: headlinerem FRYYFESTU 2011 finští HB!

Kdo se alespoň trochu zajímá o hudební dění na Frýdlantsku, určitě už mnohokrát zaznamenal jméno Honza Kvapil, který se kromě aktivního vystupování se svojí kapelou věnuje i pořádání akcí. Tou asi nejzásadnější je FRYYFEST, který se bude letos konat už potřetí v Novém Městě pod Smrkem. Jaké to je, pořádat středně velký festival a co se stane, když se pár dní před festivalem prožene městem velká voda? Trochu jsem Honzu vyzpovídal a výsledek si můžete přečíst v tomto rozhovoru…

Ahoj Honzo, zkus se našim čtenářům v několika větách co nejlépe představit.

Ahoj , no co bych řekl… jsem z Nového Města pod Smrkem a mám rád muziku :-) Okolo muziky se tak nějak aktivně motám asi od roku 1990.

Většina ze zasvěcených Tě nejspíš bude znát díky působení v kapele Rain. Co je v kapele nového, na čem v současné době pracujete? Slyšel jsem, že chystáte desku…

Ano v RAiNu jsem od jeho založení – tj. od roku 2002 a jsem už jediný původní člen. Současná sestava je úplně super – s klukama je sranda, rozumíme si a i se občas s…...e, ale tak to má být. Teď děláme na nových písních a musím říct, že mě to fakt baví! Během roku bychom ty nové, ale i nějaké staronové písně rádi zvěčnili. CD se bude jmenovat Cesty za Sny. Chceme si to zas nahrát sami a to živě, na stopy s dodatečným dozpíváním. Vše pod vedením mistrů zvuku pánů Lžičařů :-)

Kromě hraní se už delší dobu zabýváš i pořádáním akcí na Frýdlantsku. Které akce to jsou a kdo Ti s pořádáním pomáhá?

No, už dlouho tomu… První nějaký pokusy o akcičky ve Frýdlantě (z Frýdlantu pocházím) se datují kdesi v roce 1991. První fest jsme spáchali s moji tehdejší kapelou KOTEL v roce 1993 a to ve frýdlantské Besedě. Tenkrát chodilo na akce tolik lidí, že jsme byli fakt překvapení… kéž by tomu tak bylo i dnes. Pak jsem se přestěhoval do Nového Města pod Smrkem a tam začal dělat akce na koupališti – nejdřív s mou bývalou kapelou H.U.M.R a pak i s RAiNem.

Na koupališti dělám dodnes malé festíky ne příliš známých kapel EXPLOZE a letos potřetí FRYYFEST. Ještě jsem v Novoměstské Truhlárně dělal akce s názvem TROCHA MUZIKY, ale s tím jsem kvůli ubývajícímu zájmu posluchačů přestal.

FRYYFEST to neměl za dosavadní dva ročníky vůbec lehké – první byl poznamenán peripetiemi okolo místa pořádání, druhý se zase přes noc proměnil v benefiční akci kvůli povodním. Neměli jste někdy chuť s tím vším nadobro praštit?

Mejlo, musím ti říct, že chuť praštit s tím máme pořád. Je to fakt dřina, ale stojí to za to. První rok – problémy s Frýdlantem a konečné přesunutí do N.M.pS se nakonec ukázalo jako skvělý a teď jsme rádi, že jsme tady. Druhý ročník byl opravdu ale opravdu mazec!! Týden před FF byly tady na Frýdlantsku ty strašný povodně a my nevěděli co. Na zrušení FF bylo pozdě, a tak jsme to pojali jako benefici. Dík všem kapelám, že se vzdaly částečně nebo i celých honorářů a všem co nám pomáhali a my mohli výtěžek (123.000,– Kč – pozn. redaktora) věnovat nejvíce povodněmi zasažené obci Heřmanice!

Jak je to letos se sponzory? Shánějí se těžko nebo je to podobné jako loni? A co Liberecký kraj, podpoří i letos FRYYFEST?

Se sponzory je to špatné – chci moc poděkovat těm, co nás vyslyšeli a i těm, co sice nic nedali, ale alespoň odpověděli. Bohužel 98% oslovených sponzorů nám vůbec neodpoví – no, je to na nich.

Letos je naším partnerem opět Nové Město pod Smrkem, bez jehož pomoci by FF vůbec nebyl. Spolupráce s Libereckým krajem už letos nepokračuje.

Chci poděkovat všem, co se na FF podílí! Největší oporou je moje žena Jana, náš tým vedoucích z Občanského sdružení FRYYFEST, opravdu hodně nám pomáhá a podporuje nás pan Starosta Pavel Smutný. Velký dík všem lidičkám z JB Nové Město pod Smrkem. Velmi nám pomáhá můj velký kamarád Radek Neumann – jak s kapelami, tak i jeho tým zvuku a světel. A nakonec i všichni dobrovolníci.

Na které kapely bys nalákal fanoušky muziky? Co je letos největším tahákem FRYYFESTU?

Tak letos k nám přijede – a to úplně poprvé do ČR !! – finská power-symphonic metalová kapela HB. Moc se na ně těším a osobně mi připomínají se svým ženským vokálem něco mezi NIGHTWISH a EVANESCENCÍ.

Dalším tahákem je česká metalová legenda VITACIT v čele s Láďou Křížkem!

Dále pak Kurtizány z 25. Avenue – budou na FF podruhé, ale myslím že fakt stojí za to!!!

Skvělá kapela SILENT SESSION složená z profíků a jejich energický rock.

Slovenský nadupaný nu-metal v podání kapely ABOWE.

A nechci zapomenout na kapelu, která je pro mě něco jako rodina a i když bude na FF už potřetí, tak přesto letos to bude jejich comeback po tragické nehodě jejich kytaristy, který se vrací na pódia v roli klávesáka !! BLOODY ROSE !!!

No a dále pak spousta skvělých kapel – všechny najdete na www.fryyfest.cz

FRYYFEST ale není jen hudební festival. V minulosti bylo tématem festivalu „bezpečnost na silnicích“? Bude FRYYFEST i letos festivalem „napříč žánry a předsudky“?

Tak letos nám spolupráce s LK skončila a tudíž na bezpečnost na silnicích už zaměřeni nebudem. Nicméně FRYYFEST bude vždycky napříč žánry a předsudky – dokud se bude konat.

Na závěr našeho rozhovoru nám prozraď, kdy a kde se festival FRYYFEST 2011 koná a zkus lidi nalákat několika slovy.

Tak FRYYFEST proběhne 13.8.2011 od 12 hodin v areálu přírodního koupaliště v Novém Městě pod Smrkem.

Určitě doražte všichni! Čekají tu na Vás 2 stage nabitý skvělou muzikou, káva zdarma v JESUS COFFEE, autogramiády, nějaký akcičky pro pohyb těla a to nejen pro děti, opravdu lidové ceny. A hlavně opravdu pohodová atmosféra – která se jen tak nenajde!

Jo a vemte s sebou krásné počasí – těšíme se na Vás!!