Hrádecké rockové léto: konec českých hvězd, vzhůru do ciziny

 Hrádecké rockové léto: konec českých hvězd, vzhůru do ciziny

Už desátým rokem zahajuje festival Hrádecké rockové léto v červnu letní sezonu velkých hudebních festivalů. Letos pořadatelé podnikli možná trochu riskantní krok a rozhodli se rezignovat na veleslavná jména. Sázejí spíš na méně známé, ale leckdy o to zajímavější skupiny. „Nebudou žádné nadhvězdy za nekřesťanské peníze. Každý rok jsme zvali nějakého hosta celorepublikového významu, ale peníze vložené do něj se nám tak úplně nevyplatily. Hvězdy jsou přeplácené, jedou třeba dva až tři koncerty na festivalech denně, tím pádem to nemá takový drajv. Takže opouštíme českou špičku a sáhli jsme do zahraničí,“ prohlašuje pořadatel Stanislav Dlouhý...

Takže?

Jsou mraky mladých cizích kapel, které hrají za menší peníze a přitom z nich sálá mnohem víc života. A v zahraničí se dají najít opravdu zajímavé úlovky. Čeští posluchači je neznají, ale my si myslíme, že mají koule – myslím ty kapely – a tak jim je představíme.

Jestli to dobře chápu, vydali jste se proti proudu: pro většinu pořadatelů festivalů jsou hvězdná jména doslova zaklínadlem. Pro vás ne. Nebojíte se?

Přesně tak to je. Mlčící většina vždycky řekne, že tam nic nezná. Bude se ptát: kde máte Kabáty, kde jsou Chinaski, Tři sestry? Řekl bych ale, že na mlčící většinu jsme nikdy necílili. Tady hrály vždycky něčím trochu zvláštní kapely, míchaly se žánry od punku po reggae. Takže věříme, že nedopadneme špatně.

Máte bod za odvahu. Kdybyste měl v sestavě některé zmíněné zajímavé kapely vypíchnout, kdo by to byl?

Strašně mě překvapili Relicseed, kapela z Lotyšska. Dostali jsme se k nim jako slepí k houslím, ale mají strašný náboj, je vidět, že ty kluky to baví. Přirovnal bych je k severské Metallice, navíc se zpěvem v lotyšštině, která je tvrdá a k té hudbě sedí. Původně ohlášení němečtí Hurricannation sice nevystoupí, ale máme zdatnou náhradu: Earth Band z Berlína. Měli jsme je tu už před pár lety, ale od té doby se neuvěřitelným způsobem pozvedli. Zní to trochu jako Ozzy Osbourne zamlada. Třetí věc, Lord Bishop: něco jako kdyby žil Leny Kravitz v Německu. Charismatický dvoumetrový černoch s kapelou.

Jak to bude s dramaturgií? Zase dvě scény?

Jasně, tenhle styl držíme už několik let. Funguje to, lidi jsou zvyklí, hraje se střídavě a nevznikají tak hluchá místa.

To bychom měli Hrádecké rockové léto. Letos poprvé se objevuje akce, nazvaná Hrádecké folkové léto. Oč jde?

Vezmu to zeširoka. Hrádecké rockové léto už existuje deset let, tradici tu má také festival taneční
hudby Shotgun. A já už si dlouho říkám, že by to chtělo ještě folk. Do Hrádku se přistěhoval folkový muzikant David Watzl, slovo dalo slovo a ukázalo se, že má v hlavě přesně takovou akci, navíc s konkrétními návrhy na účinkující. Nadchl jsem se pro to. První ročník bude tedy v srpnu, sedmnáctého a osmnáctého. Ve stejném areálu jako Hrádecké rockové léto. Každopádně nemůžu nepoděkovat městu, které při nás stojí a obě akce podporuje.

Kdo na Folkovém létě vystoupí?

První den budou hlavní hvězdou bratři Nedvědi, druhý den Kamelot, Hop Trop a Jarret. Jdeme trochu do neznáma, nevíme jak to dopadne: festivaly zanikají, skončila třeba i kultovní Zahrada. Ale věříme tomu.

Takže to máme rock, taneční muziku a folk. Už chybí jen jazz.

Ten se mi náhodou líbí, na něm jsem vyrostl jako dítě, táta ho pouštěl. A čím jsem starší, tím častěji se k němu vracím, takže uvidíme za pár let (směje se).

http://hrs.branatrojzemi.cz/
http://www.facebook.com/pages/HRADEKROCKSUMMER/121784834513217
http://www.facebook.com/events/176330702468900/
 

Regionální mutace | Mladá fronta DNES – liberecký kraj