Just Over: Mysleli jsme si, jak nejsme úžasní

Punk-rockové bandy mají v současném Liberci jednoznačně nejlépe na růžích ustláno a není náhoda, že se jich na místní scéně vyskytuje poměrně dost. Jednou z nich je i kapela Just Over, která sice vznikla teprve v roce 2008, ale stihla od té doby odehrát spoustu koncertů a vydat několik nahrávek. Kytarista a zpěvák Láča nám odpověděl na naše otázky a jeho zpověď si můžete přečíst v následujícím rozhovoru…

Představte v několika větách Just Over. Je současná sestava odjakživa stejná nebo se posty v kapele měnily/budou měnit?

Ahoj, takže vznik kapely datujeme někdy na konec roku 2008, kdy se Rozspi, Vojta a Windis rozhodli, že si založí kapelu. Po nějaké době kapelu opouští Windis, přichází Láča a po dlouhém hledání basáka i Hegi. V této sestavě fungujeme až do teď a žádné větší změny sestavy určitě neplánujeme. Ale vše je ve hvězdách :).

Kdo pracuje na muzice? Jde o kolektivní záležitost nebo práci jednotlivce?

Dá se říct, že na hudbě pracujeme všichni téměř stejnou měrou, ale samozřejmě, že vždy musí být někdo, kdo přinese nějaký ten nový nápad. Většinou to je Vojta s Láčou a pak už pracujeme zase jako celek.

Kde jste nahrávali demo a jaká byla spolupráce se studiem?

Naše první demo jsme nahráli před více než rokem. Nahrávali jsme ho v R-CHICK records studiu tady v Liberci u Ročika. S nahráváním jako takovým jsme vlastně spokojení, ale ne už se samotným výtvorem, ale to až s odstupem času. Byl to vlastně takový rychlý a naivní pokus zhmotnit něco, co jsme během prvních pár měsíců existence kapely dokázali vymyslet. Mysleli jsme si, jak nejsme úžasní, ale řekněte, kdo tohle nezažil. Nahrávali jsme první čtyři songy, co jsme vymysleli a podle toho to teď také vypadá. Ani jeden z nich nehrajeme, nebo alespoň ne v původní podobě a už se moc těšíme, až je budeme moci nahradit novými nahrávkami. Kde už bude konečně slyšet to, co opravdu hrajeme.

Jaké jsou největší hudební vlivy? Existuje nějaká kapela, na které se všichni shodnete a která vás třeba i inspiruje?

Dnes už máme každý spoustu těch svých oblíbených kapel, které se hodně liší. Někdo radši tvrdší, někdo naopak, každý si vybírá podle svého, co se mu líbí, ale hodně teď posloucháme kapely jako Four Year Strong, A Day To Remember, Set Your Goals, Rise Against, All Time Low, Comeback Kid, Amber Pacific a podobně. Jak říkám, každý má ty svoje nej kapely, ale všichni jsme vyrostli a začínali na klasikách jako jsou Blink 182, Sum 41 nebo The Offspring.

Jak je to v kapele s hudebním vzděláním? Je podle vás teoretická znalost dnes již zbytečná?

Teoretická znalost je určitě přínosem, ale u nás v kapele jí bohužel nikdo nemá. Když jsme kapelu zakládali, tak nikdo neuměl na svůj nástroj ani akord a vše jsme se museli učit sami po zkouškách a večerech. Díky bohu, dnes se dá už spoustu věcí najít na internetu a o to je pak učení různých technik hraní jednodušší. Ale rozhodně si myslím, že je nějaké to vzdělání přínosem a určitě usnadní spoustu věcí, které třeba nám zabrali tolik času, v tomhle jsme obyčejní liberečtí barbaři a máme se pořád co učit.

Na který koncert vzpomínáte jako na ten nejlepší a na který máte naopak ty nejhrůznější vzpomínky?

Je těžké říct který koncert byl nejlepší, ale největší kouzlo měl samozřejmě první, kde jsme čekali pár známých, ale dorazilo 180 lidí. Byla výborná atmosféra a musím se přiznat, že jsem měl šílenej strach před těma všema lidma vylézt na podium :D. Ale bylo to krásné. Pak byl určitě super i koncert s českou stálicí NSOS, které tu znovu v zimě přivítáme. A nejhorší? Buď hned ten druhý, kdy jsme po prvním úspěchu zase spadli na zem a nebo koncert v Praze na Jižním městě, kde všichni návštěvníci byli přes celé vystoupení všech kapel venku a hulili, na závěr jsme nedostali skoro žádný cesťák a cestou domů se nám rozbilo auto :D.

Jak vnímáte libereckou scénu? Funguje to tady stejně jako jinde nebo je to tu přece jen „trochu jiné“? Spolupracujete s nějakou spřízněnou kapelou?

Jiné? Já bych řekl, že to je stejné jako všude. Jednou lidi přijdou podruhé zase ne. Můžeme být rádi, že se tu v poslední době vytvořila alespoň nějaká fanouškovská základna kolem místních kapel a že si lidi zvykli chodit na koncerty. Ale pořád je to tak jako všude, že zůstává spousta lidí, kteří radši sedí doma a nebo jdou do hospody, protože je podle nich 50 korun za koncert moc. Z místních kapel máme rádi a kamarádíme se s kapelama jako Dusty Kate, Look-out!, Rosemary nebo Attic Vanity…

Jaké jsou nejbližší plány kapely a jaké jsou obecně vaše ambice?

Momentálně připravujeme skladby na nové EP, které by jsme chtěli natočit během budoucích pár měsíců. Mělo by obsahovat asi okolo osmi skladeb. U několika písní jsme se rozhodli i pro angličtinu. Chceme si konečně pohrát s každou drobností a dát do toho naše maximum. Tak uvidíme jak nám to celé nakonec dopadne. Jinak máme v plánu určitě co nejvíce koncertovat, zkoušet a celkově na sobě pořádně makat, také doufáme, že nám výše zmíněné EP otevře cestu na mnohem více akcí a v létě snad i na nějaké ty festivaly.

Odpovídal: Jakub Lačný

>> Just Over vystoupí 20. listopadu 2010 v klubu Vlak na akci 3 roky LBCmusic.cz!

>> http://bandzone.cz/justover