Kohout plaší smrt: Jsme mladí, krásní, nadějní a šikovní a vzdutí až nadutí

Je tomu již 15 let, co se objevil Kohout, který punkovou muzikou plaší smrt. A jelikož je 15 let už opravdu velká porce času a navíc kluci vystoupí 19. listopadu na našich čtyřech letech LBCMUSIC ve Vlaku, tak byla nejvyšší chvíle prohodit s touto místní bandou pár duchaplných vět. Na „dotěrné“ otázky odpovídali všichni členové kapely, tudíž tolik typický kohoutí humor je zastoupen v míře vrchovaté...

 

Tak začneme obligátně. Mohli byste představit v několika větách Kohouty.

 

Honza: Jsme mladí, krásní, nadějní a šikovní a vzdutí až nadutí.

 

Letos slavíte 15 let fungování kapely a vydali jste nové cd Hužva. Tak jak probíhají oslavy a jaké jsou ohlasy na nové cd, popřípadě kde je možno Hužvu sehnat?

 

Honza: Oslavy probíhají permanentně na každém koncertě, jen ten co řídí zrovna drží smutek.

Krtek: Hužvu si každý pokrokový škudlil může stáhnout na webu. Méně pokrokový, zato ale nám velmi sympatický fanoušek si jí může přes ten web i koupit. A když ne na webu, tak na koncertech, případně v několika kamenných obchodech, jejichž seznam je opět, nečekaně, na našem webu.

 

S menší dávkou nadsázky se dá říct, že fungujete déle než je věk některých vašich fans, tak by mě zajímalo, jak se „scéna“ za tu dobu, co obrážíte prkna co znamenají svět, změnila?

 

Matěj: Značně. Ti původní zestárli a místo nich jsou tu nějací úplně jiní. No hrůza, co ti budu povídat.

Krtek: Jediný co zůstává jsou kapely, s kterýma se potkáváme. Občas někdo přibude, občas někdo odpadne. Jo a taky tzv. obránci „scény“, co posedávaj furt ve stejných hospodách a ve třiceti, stejně jako v patnácti se plácaj po zádech, říkaj si navzájem jak jsou dobrý a nemaj nás rádi :-).

Vítek: Asi se nezměnila… my až na nějakejch 60 kilo dohromady taky ne.

 

V současnosti se označujete jako crossover-punk, což vás asi vystihuje nejvíce. Můžeme u vás slyšet prvky ska, na Duševní Výluce se sem tam objevily i metalové prvky, takže s čím ten punk spojíte příště?

Matěj: Třeba ho naopak odpojíme, ať je nějaká změna. Každopádně spájíme si to, co chceme, jak nás napadne, a rozhodně nebudeme prozrazovat dopředu náš tajnej trumf

Honza: Třeba já hodlám předvést sólo na rumba koule a harfu.

 

Na Duševní Výluce byla většina textů poměrně vážného rázu, reagující na věci a události okolo nás, kdežto Hužva mi přijde mnohem více veselá. Znamená to, že jste rezignovali na punkové cliché neustále něco řešit a nadávat na systém?

 

Matěj: Tak nemyslím, že bychom někdy tohle klišé splňovali, jestli jo, tak mě zastřelte. Nebo ne, radši mi to řekněte, až mě pozvete na pivo. Ale asi se nám zkrátka líp žije, když jsme takoví optimisti.

Honza: Zřejmě to odpovídá duševnímu rozpoložení našeho duševního textaře, oduševnělého Krtka

Krtek: Jo, jo. To je pravda. Výluka byla svým způsobem textově vyjímečná, je to snad jediný CD, kde je až na jednu srandičku každá písnička „o něčem“. Ale je to taky o tom, že zpíváš dokola omletý témata pořád tý samý skupině lidí, která předpokládám má podobnej názor jako je ten v textu, ale nic novýho jim to nepřinese. Je to úplně stejný, jako sedět v hospodě, nadávat na Paroubka, Kalouska nebo někoho jinýho kdo je zrovna v kurzu, ožrat si držku, nechat si to zbytkem stolu odsouhlasit a druhej den se lízat z opice.

 

K minulému albu byly natočeny dva videoklipy konkrétně King of the road a Popu král, chystáte nějaké pohyblivé obrázky k Hužvě?

 

Matěj: Jojo, chystáme, jen není jistý, jestli to stihnem do vydání další desky.

Honza: My se totiž před kamerou stydíme, takže dlouho sbíráme odvahu...

Krtek: A taky sbíráme finance.

Vítek: Já teda hlavně sbírám odvahu.

 

Jestli se nemýlím, tak Výluku jste vydávali u Cecka, ale Hužvu už jste si vydali sami s menší pomocí Papagáje. Proč ta změna?

 

Matěj: Tak nějak jsme si to chtěli zkusit. Vydávali jsme sami, s Ceckem, teď s pomocí Papagáje. Příště třeba s pomocí EMI. Anebo ne, to se uvidí.

Honza: Zkrátka jsme je sprostě využili a naučili se všechny jejich temné praktiky, které teď praktikujeme sami.

Krtek: Protože to bylo nakonec výhodnější se stejným efektem. Papagáj nás sice vydat přímo nechtěl, ale byl ochotnej nám pomoct s věcma okolo. Za to mu moc děkujeme. Plno věcí si kapela dokáže udělat sama, když není líná.

Vítek: Tak tak…

 

Léto je sice už delší dobu za námi, ale tak pro připomenutí. Jaký letní festival vás zaujal nejvíce a jaký pak nejméně (třeba i kvůli počasí)? Podotýkám, že odpověď na všech bylo fajn neberu..:)

 

Matěj: Jak můžeš pokládat otázku a sám si na ni i odpovědět? Mně se moc líbila Benátská, kam jsem ani nedorazil z důvodu jejího zrušení. A ani ty Scootery jsem nestihl.

Honza: Mě jako vždy nejvíce zaujal festival Rock for people, kde jsme jako vždy bohužel nehráli. Jinak nutno zmínit Valník, protože tam jsem nedržel smutek (viz výše)

Krtek: Mě dost zaujal Glastonbury, na kterým jsem sice nebyl, ale rád bych si tam někdy zahrál :-).

Vítek: To já jsem stihnul na Benátský Clawfinger!! Masoooo!!!

 

Ostatně je pravda, že v minulosti jste též pořádali venkovní Kurnik, který bohužel kvůli vrtkavosti počasí a neúčasti lidí musel skončit. Nepohráváte si s myšlenkou udělat opět nějakou venkovní akci?

 

Matěj: Kdo si pohrává, nepozlobívává. Takže ano, ale asi zůstane jen u hrátek.

Krtek: Vypadáme snad jako sebevrazi?

Vítek: Mně bohatě stačí libereckej Majáles….

 

Jak vnímáte libereckou scénu? Funguje to tady stejně jako jinde nebo je to tu přece jen „trochu jiné“? Spolupracujete s nějakou spřízněnou kapelou?

 

Matěj: Nejsem z Liberce…

Honza: Na libereckém smetišti může být jen jeden kohout...

Krtek: Za posledních pár let tu skutečně a konečně vyrostlo pár kapel, se kterýma se dá mluvit.

Vítek: V Liberci to funguje…. kapely si pomáhají a neustále si půjčují bubeníky……

 

A poslední bude 2v1: Jak se těšíte na 4 roky LBCMUSIC a bude se pít více Rum či Zelená?

 

Matěj: Tak každopádně se těšim, jak to tam bude vypadat. Bude to zajímavá akce. A rum či zelená? To přece záleží jen na tom, do čeho se zrovna ten večer jako kapela a ty opřem. Ale mírným favoritem je samozřejmě zelená, které jen já dám, myslím, slušný náskok.

Honza: Já piju vodku a těším se velmi, anžto jsme ve Vlaku ještě nehráli...

Krtek: Zásadně zelená, nedávno jsem to zkusil se slivovicí a výsledek byl prachbídnej.

 

Díky za rozhovor a uvidíme se na baru.