Look-out!: Metal hrát nebudeme

Představovat na LBCmusic.cz libereckou punk-rockovou partu Look-out! by asi bylo nošením dříví do lesa (ostatně už jsme tak v minulosti učinili v několika textech). Mnohé fanoušky ale určitě zajímá, co se v kapele aktuálně odehrává a jaké jsou plány do budoucna. Na naše otázky odpověděli Komy (zpěv, kytara) a Petr (basa, zpěv) a i díky jejich pohotové reakci na náš e-mail s dotazy si můžete již dnes přečíst první ze série rozhovorů s libereckými kapelami, které v nejbližších dnech uveřejníme zde na webu…

Co je u Look-outů v současné době největší novinka, kterou by fanoušci určitě měli zaznamenat?

Komy: Největší novinkou na trhu kapely Look-out! v poslední době je určitě příchod nového bubeníka Pavla, který k nám až nebezpečně dobře zapadl. V neposlední řadě je to také připravovaný singl, který by se měl natáčet ve studiu a který by měl být určitým velkým překvapením pro všechny naše fanoušky, SNAD příjemným překvapením.

Petr: Krom dělání nových písniček na naše druhý CD asi to, že pravděpodobně začneme zkoušet dělat nějaký písničky v češtině, aby lidi taky věděli, o čem zpíváme. Zatím nevíme, jestli budeme dělat v češtině dál všechno. Uvidíme, jak to půjde a jak se třeba taky lidem bude líbit co z nás vyleze.

Jaké byly začátky kapely a do jakého roku lze datovat vznik Look-out!? Šlo to všechno hned od začátku jako po másle nebo se spíše „dřelo, až se něco vydřelo“?

Petr: Začátky byly dření asi jako u každý kapely a pořád jsou :-) Kompletní jsme někde od listopadu 2007, předtím kluci nějakej čas hráli ve třech a hledali někoho na basu. Hned na Vánoce 2007 přišel první koncert a od tý doby se nějak snažíme aktivně hrát a dělat nový a nový věci.

Loni jste vlastními silami a prostředky vydali debutovou desku „Hello Everybody“ (download). Posunulo toto album kapelu někam dál nebo byla vaše očekávání jiná? Má vůbec cenu investovat v současné době do vydávání klasických CDček?

Komy: Myslím si, že tato deska nám spíše než hodně fanoušků dala mnohem více zkušeností s natáčením CD jako takového a vše co se kolem toho děje. Samozřejmě, že jsme asi jako každá rozjíždějící kapela čekali nějaký ten boom, který se dostavil, ale pouze na liberecké scéně, né už však tolik na scéně celorepublikové. S anglicky zpívajícími písněmi v naší zemičce vlasti, kde převážná část populace poslouchá především české songy, to jde prostě mizerně. Tak jako tak jsme za tuto zkušenost velice rádi a krok zpět bychom neudělali. Jestli kapela chce v týhletý době hrát a něco svým fanouškům nového přinést, tak si myslím, že ty finance za to stojí. Aspoň se má potom za čím ohlédnout a říct si, že něco vytvořila.

Petr: No asi takhle, to CD nás nevyhouplo nikam do výšin, ale rozhodně nám pomohlo dostat se do podvědomí lidí, kteří měli do tý doby možnost poslechnout si jen naše demo z roku 2007. Bylo to takový shrnutí všeho, co jsme tak nějak do tý doby spolu vymysleli. Žádný extra vysoký očekávání jsme od toho neměli, takže zklamání asi určitě ne a konečně jsme si nahráli naše první CD. Co se týče toho vydávání CDček, tak aspoň za mě si myslím, že lisování nějakýho většího počtu disků pro kapelu třeba našeho formátu asi nemá moc cenu. Na druhou stranu je část lidí, kteří to CD chtěj mít v ruce a pro ty jsme taky nějaký vylisovali.

Vaše koncerty jsou plné energie, dokážete strhnout publikum k pařbě. Hrajete radši „venku“ nebo na domácí půdě?

Komy: Jelikož máme u nás už poladěný dost velký publikum fanoušků, kteří chodí na domácí koncíky v hojném počtu a perfektně s vámi dokáží komunikovat tak je to asi jasný. Na koncertech venku je nejlepší to, že skoro nikdy nevíte, co nebo kdo tam na vás čeká, takže to má taky něco do sebe.

Petr: Doma na nás samozřejmě chodí mnohem víc lidí než venku, protože nás už znají, takže z tohodle pohledu je to určitě lepší doma. Na druhou stranu rádi hrajeme kde jsme ještě nebyli a bejt v kapele je taky o tom jezdit po koncertech všude možně a ukázat se, kde to jen jde.

Organizujete si koncerty sami nebo to necháváte na ostatních?

Komy: Koncerty u nás z převážného hlediska řeší Maya. Tohle je asi otázka pro něj :D :D

Petr: Venkovní koncerty většinou organizuje někdo jinej a hodně domácích akcí jsme si zase udělali sami. Je to jak kdy.

Jak je to v kapele s hudebním vzděláním? Učil se někdo někde hrát? Nebo je podle vás teoretická znalost dnes již zbytečná?

Komy: Myslim si, že jsme taková ta klasická garážovka kapela, co se učila hrát na nástroje doslova na koleně, podle písniček našich vzorů. Ten, kdo má za sebou hudební vzdělání, má pak v budoucím hraní v kapelách už jen navrch…

Petr: Nevím teda jak u všech, ale většina z nás teoretický vzdělání vyloženě nemá. Teda možná až na bubeníka, ten je možná výjimka :-) Jinak většinou se asi každej naučil hrát doma na akustice a nebo při zkouškách.

Na který koncert vzpomínáte jako na ten nejlepší a na který máte naopak ty nejhrůznější vzpomínky?

Komy: Nejlepší pro mě asi když jsme dělali předkapelu kapele UDG u nás v Liberci v Kulturním domě. Velký pódium, asi 600 lidí, s kterýma se dalo dobře pracovat a neutekli, jen kvůli tomu, že hlavní headlineři byli UDGčka. Nejhorší nevim, nevzpomenu si…

Petr: Vyloženě hrůzný vzpomínky asi na žádnej a nejlepší? No určitě by tam patřil třeba křest desky, nebo oslava narozenin Libereckého hudebního portálu :-) Jinak mě osobně hrozně bavil taky vánoční akustickej koncert.

Jak vnímáte libereckou scénu? Funguje to tady stejně jako jinde nebo je to tu přece jen „trochu jiné“? Máte nějaké své oblíbené LBC kapely?

Komy: Myslim si, že poslední dobou se to v Liberci hodně zvedlo a lidi začínaj dost chodit na různý akce, vzniklo víc mladých kapel, které přitáhly své kámoše a ti začali chodit i na jiné kapely a tak to má bejt. Nevim, jak to chodí jinde, někde určo líp a někde určo hůř, ale jedno vim jistě, že se to musí do lidí hustit furt a oni se to naučí, žít hudbou :-) Mam rád kapely L2, Dusty Kate a song I am waiting od Fake City, jen kdyby byla lepší kvalitka :-)

Petr: Podle mě je teď liberecká scéna na docela dobrý úrovni a to díky spoustě lidí, kteří tu dělají akce a podobně. Hodně tomu pomohlo i otevření klubu Vlak, kde se teď dělá většina akcí. Vyrojila se tu najednou velká spousta nových kapel, lidi se naučili docela chodit na koncerty, to je paráda.

Z hudby i projevu Look-out! je hodně cítit kalifornská „nová vlna“ punk-rocku – je to směr, kterým se chcete ubírat i nadále nebo chystáte přesun na jinou vlnu? :-)

Komy: Co bude, to se uvidí, budem skládat to, co nám přijde pod prsty, na kalifornský vlně jsme vyrůstali a logicky se to projevilo i na našich skladbách, ale myslim si, že do budoucnosti bych to viděl tak nějak víc po našem, nevim jak moc jinak, než kalifornsky, ale prostě po našem.

Petr: Přesun na jinou vlnu asi určitě ne :-) Hrajeme to, co všichni posloucháme už asi od mala. Určitě třeba chceme promakat víc muziku, možná časem dělat v češtině, bůh ví, ale metal hrát nebudeme (nic proti metalu :-)).

Kdo je „mozek“ kapely, co se týče skládání nových songů a kdo z vás se o kapelu stará v té řekněme „organizační rovině“?

Komy: Mozek máme všichni asi společnej a organizuje ho Maya:D:D

Petr: No organizační člověk je asi určitě kytarista Mája :-) Dělá většiny koncertů, domlouvá se s kapelama a všechny tyhle věci okolo. Když jde o skládání muziky, tak na tom se podílíme tak nějak všichni. Nikdy se asi nestane, že by někdo donesl hotovej song a všichni ho bez řečí hráli :-)

Jaké jsou nejbližší plány kapely a jaké jsou obecně vaše ambice?

Komy: Vydat CD, singl…………. srát na všechno:D:D a ambice necháme doma……….

Petr: Chceme udělat nový písničky případně vyzkoušet tu češtinu, nahrát novou desku a zkusit se prosadit na nějaký letní festivaly a podobně. Možná nějaký turné s nejmenovanou spřátelenou kapelou :-)

>> Look-out! vystoupí 20. listopadu 2010 v klubu Vlak na akci 3 roky LBCmusic.cz!

>> http://bandzone.cz/lookout