Luboš Beránek: Píšu - a trhám...

Luboš Beránek: Píšu - a trhám...

Liberecká Těla letos oslaví 20 let na scéně. Kapela, která v dobách své největší slávy vyprodávala kdejaký nemalý koncertní prostor po celé ČR a neunikala ani pozornosti celostátních médií, se v roce 2010 po několika letech nečinnosti vrátila na scénu a kupříkladu na koncert v natřískaném PKO asi nelze jentak zapomenout. Netrvalo ovšem dlouho a v roce 2011 Těla ohlásila další pauzu - z různých osobních důvodů opustili kapelu otcové–zakladatelé Petr Gros a Martin Pospíchal a spolu s nimi i Martin Mráz. Luboš Beránek a Aleš Hnídek po kratším průzkumu trhu oslovili nové muzikanty a sestava se začátkem roku 2012 ustálila na osmi „Tělech“: ke dvěma „starým“ přibyla nová v podobě kytaristy a hráče na violu Ondřeje Prchala, kytaristy a zpěváka Davida Kučery, trumpetisty a zpěváka Petra Dastycha, bubeníka Pavla Šéna, saxofonisty Karla Šoltyse a zpěvačky Lucie Kotrmanové. Nejen o nové sestavě, ale především o plánech do budoucna, jsem si popovídal s frontmanem kapely Lubošem Beránkem...

Ahoj, Luboši. Od prvního koncertu v nové sestavě Těl uplynul necelý měsíc. Jaké jsou reakce fanoušků na toto vystoupení a jak bys koncert zhodnotil Ty sám?

Ahoj, Mejlo. No, především se jednalo o naše vystoupení v rámci spíš komornější akce na Malý Skále, kde byla většina posluchačů známých a kamarádů. A ti bývají shovívaví (až na moji choť, teda... :-) ). Zajímavější byl pro nás proto ohlas na devadesátiminutovým hraní na Májových slavnostech ve Cvikově 1.5. - a ten byl veskrze příznivý. Zaslech´ jsem dokonce i poznámku typu „je to lepší než předtím“ - a neprones´ ji nikdo z nových členů :-)... To ale mám tendenci přísně zpochybnit: Jiný, to jo, ale lepší ? To už jsme v krajinách jednotlivých subjektivních dojmů a pocitů, a můj naprosto objektivní a jedině platný názor je nabíledni: Dobrý to bude vždycky, protože jsem tam já ! :-))) (VELMI skromný a VELICE sebeironický smích... :-) ) Ale zasloužíš si trochu té vážnosti, :-), a proto se ti svěřím, že Petr Gros mi na tom pódyjumu asi už bude scházet pořád... 19 let je, inu, 19 let...

Určitě se nabízí srovnání se „staršími Těly“, které známe z koncertů 2010-2011 - utvrdili Tě noví spoluhráči svým přístupem / pojetím / projevem v odhodlání pokračovat v této nové sestavě Těl i do budoucna? Jak velké byly v nedávné době (kdy z kapely odešli dlouholetí spoluhráči) Tvé pochybnosti o tom, zda-li pokračovat či nikoliv? Pokud tedy vůbec nějaké pochybnosti byly...

Pochybnosti jsem neměl ani minutu – natolik jsem sebestředný... :-) Anebo jinak: Asi pikovteřinová myšlenka „Zabalit to ?“ byla okamžitě zapuzena – na to mě to brnkání moc baví... A co se týká nových spoluhráčů, ti mě utvrzovali ve smyslupnosti dalšího „Tělení“ s různými menšími výkyvy (a pochybnostmi občasnými logickými :-) ) zdárně – a po ustálení sestavy s každou zkouškou víc a tlustějc :-). I období vzájemnýho otrkávání , řek´ bych,  se blíží ke konci – a začíná období  tmelení, klidu a srandy. A to, že se skutečně čím dál víc společně tlemíme a až občas povážlivě kreténsky kravíme, to je pro mě ten nejlepší signál, že to bude fungovat :-).

Co se nových hráčů týče - šel jsi na jistotu a oslovil jen lidi, které jsi znal a věděl, co od nich očekávat, nebo jsi na někoho dostal tip např. od přátel či ostatních muzikantů?

Tak i tak. Petr Dastych, Karel Šoltys a Lucka Kotrmanová s náma hráli v posledních dvou letech v občasné rozšířené sestavě, a když jsme s Alešem Hnídkem „osiřeli“, napadli mě tito milí lidé jako případní stálí spoluhráči. Naštěstí pro mě všichni tři bez větší psychické a fyzické tortury nakonec sami rádi museli přikývnout... :-) Davida Kučeru jsme znali s Alešem oba, napad´ ale jeho. Taky NAŠTĚSTÍ – postavou malý, obr  talentem :-)... Ondru Prchala znal Karel a Petr D., kterej nám ho doporučil. Je to živel živý mladý invenční, a in on byl výhrou – jsme teď díky němu tak ňák bigbítovější :-). No a s Pavlem Šénem, se kterým jsem v minulosti už hrál v kapelách „Solomon Bob“ a „Fifty/Fifty“, jsme si v podstatě plácli u piva, páč je prostě dobrej... :-)

Těla mají kromě nových hráčů ještě jednoho důležitého nehrajícího člena, který na vše z povzdálí dohlíží - v Liberci všem známý Igorek, strojvedoucí Vlaku a pořadatel hudebních akcí na Liberecku. Měla i v minulosti Těla za sebou někoho takového a je v dnešní době pro kapelu důležité mít cosi jako management?

Ano – a ano :-): Měli jsme období, kdy nás zastupoval Pavel Bureš a jeho KaB Music, kterýmu mimojiné v podstatě vděčíme za vydání všech tří desek (první 2 ovšem vydal ve spolupráci s Kalendářem Liberecka – pro přesnost) – a měli jsme období, kdy tuhle funkci  systematicky nevykonával nikdo, a chyběla. Hodně se staral Petr Gros i ostatní kluci, ale takový to zázemí managamentu zkrátka scházelo – muzikant by se měl především soustředit na muziku, to je marný. Takže logicky, když se nabídla možnost spolupráce s IG Production, nebylo o čem diskutovat: Igorek je tůze šikovnej chlapík... :-)

Pokud se tedy nová sestava Těl do budoucna uchytí v té řekněme „live rovině“, logicky se nabízí otázka pokračování i v rovině studiové. Od vydání posledního alba uběhlo pěkných pár let. Chystají se Těla rozšířit svou diskografii o nějakou novou nahrávku?

Ufff... Toť otázka zapeklitá... :-) Chystání „Těl“ fatálně zavisí na mý schopnosti vyrobit na takovou desku materiál – a ta už delší čas vázne... Už mi to nepíše jako před léty – a tím myslím texty, s hudbou problém nemám... Brzdí mě jednak pocit, že „co jsem chtěl, to už jsem sdělil“ :-), ale především až děsivá autocenzura: To, co jsem kdysi v pohodě pustil do světa, bych už dneska roztrhal. A to dělám: Píšu – a trhám... :-) Nicméně nová sestava potřebuje nový písně – a mně už se i díky týhle potřebě daří něco netrhat, a dokonce i dopsat :-). Takže jo: Rádi bychom další sérii písní nahráli a vydali – a já věřím, že se to i podaří. Hlavně naše příznivkyně a příznivci by si už novou dávku sakrazasloužili... :-)

Které z dosud vydaných desek Těl si nejvíce vážíš? Vypíchni desku, kterou by podle Tebe měl každý fanoušek Těl mít ve své sbírce alb...

Vzhledem k tomu, že několikanásobná rozpolcenost mý osoby :-) mi dovoluje psát písně z různých ranků, jsou všechny naše desky v podstatě takový hudební pelmely. Těžko pak říct, která je mi nejbližší – na každý mám svoje koně... Ale dobrá – jasná otázka, jasná odpověď: Tak nějak mám asi nejradši druhý CD „Možná“. Jeho zadumanost asi nejvíc odpovídá zadumanosti Beránka... :-)

Jak vnímáš libereckou hudební scénu? Máš nějaké oblíbené místní kapely, ať existující či již zaniklé? Funguje to tady v současné době stejně nebo úplně jinak, než jste byli s Těly zvyklí např. v 90. letech? A co publikum - chodí na vás stejní lidé jako tenkrát nebo se fanouškovská základna časem proměnila?

No, musím přiznat, že bůhvíjakej přehled fakt nemám... A vlastně jsem nikdy moc neměl – ona se „Těla“ tak nějak v Liberci nikdy moc muzikantsky nedružila a tudíž ani neorientovala... :-) My jsme byli pro zdejší bigbíťáky vždycky tak trochu DIVNÝ, řek´ bych... A já osobně jsem nikdy moc na muziku nechodil, a ačkoli mi spousta kapel byla hodně sympatická, zábavy a koncerty jsem moc neobrážel a nechci proto jmenovat nikoho z minulosti, protože fajn toho bylo hodně, nic ale, co bych „fakt žral“ :-).  Až na jednu výjimku, a tou jsou „L´RU“, který naštěstí hrajou stále – a stále skvěle. A co mě v Liberci ještě v současnosti baví, to jsou např. „Exil 51“, „Last Exit“, „Makenzen“ nebo „The Scoffers“. Už jsem ale starý pán a nejen, že nemám přehled – já ho snad už ani mít nechci... :-)

K těm fanouškům: Je to radost. Staří zůstavají – mladí přibývají. Co víc si přát, když vidíš pod pódyjumem zpívat si tvoje texty slečny mladší než je tvoje dcera ? Krása...

V pátek 11. května proběhne první koncert „omlazených“ Těl na domácí půdě -  v tradičním prostředí hospody U Váchy na harcovských kolejích. Proč právě tam a na co se fanoušci můžou těšit?

No, s tím omlazováním opatrně – přibyl sice 25tiletej Ondra, zároveň ale i Pavel Šén, kterej je historicky první „Tělo“ starší než já (z čehož mám upřímnou nekontrolovatelnou radost, samozřejmě... :-) ). Proč hrát „U Váchy“ ? No, na to je odpověď víc než jasná: Míra Vácha nám kdysi poskytnul možnost mu tam zahulákat, a byl to natolik vodvaz, že jsme od něj vlastně už nikdy neodešli. Za poslední roky máme tu čest mít v podstatě 2 domovský scény:  tu „U Váchy“ a pak v „Balbínově poetické hospůdce“ v Praze. A obě srovnatelný co do atmosféry, do „útulnosti „– a co do neuvěřitelný vstřícnosti jejich majitelů. „U Váchy“ zahrajem v pátek pár písní známých – a snad i jednou neznámou, a co víc dodat ? :-) Fanoušci by si určitě neměli nechat ujít možnost poslechnout si novej zvuk kapely – a seznámit se s novými „Těly“. Prostě: Bude veselo ! Jako vždycky u Váchy... :-)

Máš radši komornější klubové koncerty nebo koncerty pro větší - například festivalové - publikum? Chystáte se vystoupit na nějakém letním festivalu?

V tomhle případě fakt na velikosti nezáleží :-) - důležitá je atmosféra, genius loci, a hlavně posluchači a pokoukači :-). Letos to s náma vypadá tak, že se na žádným velkým fesťáku asi neukážem, nicméně příležitostí nás vidět bude, myslím, dost.

Nemůžu v této souvislosti nevzpomenout předloňský návrat Těl  a vyprodaný sál libereckého PKO - myslíš, že se ještě někdy podaří Tělům vyprodat tak velký prostor?

Já nemyslím – já doufám... :-)

Chystá se nějaký větší koncert k 20 letům kapely Těla na scéně?

Zatím se nechystá, ale cosi na ten způsob v hlavě nosím. Začátkem roku 2013 uběhne 20 let od naší premiéry, a  proto v tu dobu bych rád někde zařádil i se všema bejvalýma kolegama... No, uvidí se... Něco ale určitě proběhne – všici, co budou chtít, se včas dozvědí... :-)

Co bys v několika větách vzkázal fanouškům kapely Těla? Na co především se můžeme do budoucna těšit?

Já nechci nic slibovat, abych se následně nemusel  zkropený potem studu vykrucovat :-), ale všem příznivkyním a příznivcům mohu vzkázat: „Těla“ budou hrát dál a s vervou, na kterou jste zvyklí – ba i nových kompozicí se dočkáte ! Tak vydržte – a zachovejte nám přízeň. :-)

 

Těla 2012:
Luboš Beránek – zpěv, klávesy
David Kučera – kytara, zpěv
Ondřej Prchal – kytara, viola, zpěv
Karel Šoltys – saxofon
Petr Dastych - trumpeta, zpěv
Lucka Kotrmanová – zpěv
Aleš Hnídek - basová kytara
Pavel Šén – bicí

http://www.telaliberec.cz/
http://bandzone.cz/telalbc
http://www.facebook.com/pages/...

Fotogalerie: 
Liberec / PKO / 2010
Live / 2012
Live / 2012
Live / 2012
Live / 2012
Live / 2012