Přišlo jaro a konečně zrnilo i v Liberci!

Přišlo jaro a konečně zrnilo i v Liberci!

Holahej, po dlouhý době se zas dostávám k reportu, jelikož tenhle koncík si to fakt, fakt, fakt zaslouží..  

Včera do Liberce zavítala jedna z nejznámějších současných „alternativních“ kapel v ČR a tou kapelou není nikdo jinej než Kladenský borci Zrní. Vzhledem k tomu, že jsem věrnej fanoušek a posluchač týhle grupy, možná že tahle recenze bude zavánět subjektivním nadržováním, ale pokusim se najít i nějaký negativa (ty krávo to bude fuška:-).

Kapela zakončovala festival Jeden Svět a možná i proto se ve Vlaku sešlo dost lidí (tím nechci říct, že jinak by přišlo lidí málo – to vůbec), každopádně o atmosféru bylo postaráno – hned jak kapela spustila, lidi se nahrnuli směrem k pódiu a začli si to užívat. Zrní chytře začalo svejma nejznámějšíma songama z poslední desky „Hrdina Počítačový Hry Jde Do Světa“, čímž si nás (minimálně mě) hned získali. V průběhu koncertu kluci míchali písně z již zmíněný poslední desky, věci nejnovější a zazněla i jedna pecka z desky „Voní“ - no playlist byl prostě v poho :-)

Co se týče jednotlivých nástrojů, nemám asi co vytknout, každej muzikant v kapele ví, jak si poštelovat svý "fidlátka" a výsledkem je perfektní kompaktní zvuk. Instrumentálně v kapele nejvíc vyčnívá houslista Jan Fišer, jehož party jsou často alfou a omegou písní této kapely (viz. přiložené video). Sympatická je taky univerzálnost muzikantů, kteří různě přebíhají a mění nástroje (tahací harmonika, bicí, kytara, beatbox…), což taky koncertům přidává na určitý výjimečnosti ;-)

Instrumentálně je to teda za jedna bez rozmějšlení. Teď ještě ke zpěvu. Zpěvákem a frontmanem kapely je Jan Unger, člověk na svém místě. U zpěváka-frontmana jsou vždy nejdůležitější 2 věci – zpěv a přednes (přednes = pohyb, komunikace s publikem atd.). Zpěvák Zrní obojí splňuje na 150%. Zpěv Honzy posouvá hudbu Zrní ještě o pár pater vejš a jeho pohyby a kreace dobře doplňují atmosféru.

No co víc říct, cca půl koncertu jsem strávil se zavřenejma očima (né že bych usínal), což je u mě signál toho, že zažívám hudební „orgáč“ (Naposled se mi to stalo na Lence Dusilový na Colours of Ostrava - takže to pro mě neni běžná záležitost). Tím chci říct, že kdybych měl koncert hodnotit, dám 11 z 10 (ten bod navrch za ty zavřený oči).

A slíbený negativa? Žádný nebyly.. I když vlastně jo, dneska jsem cejtil takovou prázdnotu a frustraci, vzpomínal na různý pitomosti a říkal jsem si proč? A pak mi došlo, že včerejší večer byl vlastně jako povedená kalba (Ale nevysvětlujte si to špatně, já měl 2 coly) :-) A co vždycky následuje po dobrý kalbě? :-) Přece brutální kocovina!!

 
Tmik