Pech! překročil svůj starý stín

Pech! - Kofein HazardNová deska Kofein hazard liberecké skupiny Pech přináší uvolněnou muziku se skvělými texty…

 

Liberec – Pech má budoucnost před sebou. Příslib tu je. Uvidíme, co skupina předvede dál. Přesně těmito slovy končila před třemi lety recenze desky Zážitky ze tmy mladé liberecké skupiny Pech. Podobné studentské kapely zpravidla velká budoucnost nečeká, Pech je však čestnou výjimkou: za tři roky vyměnil skoro celou sestavu, změnil svůj styl a natočil další cédéčko. Jmenuje se Kofein hazard, vyšlo na sklonku loňského roku a je výtečné.

Zatímco na první desce představoval Pech docela solidní, ale pořád ještě neuspořádanou kapelu, tady už to je sehraná parta, kde se nikdo nepředvádí a kde prostě každý ví, co má hrát – jev, který je i u mnoha zkušenějších skupin poměrně vzácný.

Recenze

Pochvalu zaslouží zejména sólový kytarista Tony Chaloupek: do kapsy by hravě strčil o generaci starší hráče, ale s tóny neplýtvá. Jako jeden z mála sólistů se necpe do popředí, nekrade si písničky pro sebe a slouží celkovému zvuku kapely.

Chaloupek je také spolu s kytaristou a zpěvákem Tomášem Vohradským jediný, kdo zbyl ze zakládající sestavy Pechu. Zbytek tvoří noví lidé, s nimiž se sestava rozrostla o saxofon a heligonku.

Takže jaká je ta deska? Díky pestrému nástrojovému obsazení kapely je hudba oproti minulé nahrávce o mnoho barevnější (o velmi dobrý zvuk se postaralo, stejně jako na minulém albu, liberecké Brainstorm Studio Jana Hladíka). Muzika se zklidnila, i když Pech to pořád umí slušně rozjet – viz třeba skladba Sandra MRU.

Hudba není převratně původní -zpěvové linky občas jako by vyletěly z úst Márdiho z Vypsané fixy, muziku jako by pro Pech skládali členové Mňágy a žďorp. To však nijak nevadí, není to žádné okaté vykrádání, spíš elegantní poklona svým oblíbencům. Cédéčko nabízí ale i dost originálních míst, třeba více než pětiminutovou psycho jízdu Fontána.

Kvůli čemu navíc rozhodně stojí za to si tuhle desku koupit, vypálit, vyžebrat nebo ukrást, jsou texty. Podíleli se na nich frontman Vohradský a liberecký básník Milan Lhoták a jsou vskutku propracované, žádné banální rýmovačky. Pech na Kofein hazardu překročil svůj starý stín a posunul se o ohromný kus dál. Pokud tahle energie partě kolem Tomáše Vohradského vydrží, už teď se těším na další cédéčko.

 

Regionální mutace | Mladá fronta DNES – liberecký kraj

Komentáře

Ahoj, kde se dá tohle CD

Ahoj, kde se dá tohle CD sehnat? (popřípadě půjčit) :)

Ahoj, zkus napsat Tomášovi

Ahoj, zkus napsat Tomášovi (https://www.facebook.com/tomas.vohradsky), jinak se CD zřejmě sehnat nedá.

Zkusím to. Díky.:)

Zkusím to. Díky.:)