Rain: nová deska se bude jmenovat Cesty za sny

Asi nejvýraznější kapelou Frýdlantského výběžku je už pěkných pár let crossover-metalová skvadra Rain. Vznikla v prosinci 2003 z trosek kapel H.U.M.R.a Lazy Maker a od té doby se v kapele vystřídalo poměrně velké množství hudebníků. Nejen o tom jsem si popovídal s frontmanem kapely Honzou Kvapilem (zpěv, kytara) a bubeníkem Petrem Michalem...

 

 

 

Představte se v několika větách. Současná sestava je původní nebo v minulosti došlo ke změnám?

Honza: Ták – tahle kapela vznikla na konci roku 2002 – kde já ještě jako člen kapely H.U.M.R. jsem už začal mít chuť dělat něco jinýho než rockový zábavy a proto jsem oslovil pepu Šindeláře a Jendu Pospíšila z v té době již neexistující kapely LAZY MAKER a Milana Holštajna z kapely FURT PRYČ a založili jsme RAiN. Koncerty začali asi hned po měsíci a první cd Zastav Čas na jaře 2003. V kapele se vystřídalo docela dost muzikantů J a z původní sestavy jsem zbyl jen já . Namátkou jmenuju : Martin Kocián, Pavel Bondar, David Hégr a další...

Kompletní historie na www.bandzone.cz/rain

Pedro: Největší změna jsem já. Předtím to stálo za houby. :o)))))))))

Kdo pracuje na muzice? Jde o kolektivní záležitost nebo za vaší muzikou stojí spíše jeden skladatel/mozek kapely?

Tak většinou to chodí tak, že někdo přinese nápad a pak společně do toho každej dáme něco a vznikne z toho – teda většinou píseň a jelikož každej máme rádi celkem jinou muziku je to pokáždý jinej styl – ale s punčem RaiN .

Nemohlo mi uniknout, že máte na „České poměry“ v celku zajímavé a propracované texty. Kdo a za jakých okolností je píše?  

Honza: He no tak texty dělám já a snažím se, aby to bylo o něčem, i když některý skladby musej bejt nadnesený a s trochou vtipu. Většinou mě to napadá v noci v posteli a když se mi zdá že by bylo škoda to zapomenout, tak jdu na záchod to sepsat... Něco taky psala moje žena – i když spíš dříve... 

Pedro: Honza Kvapil při průjmu na záchodě. :o)))))))))))) Jediný anglický text je ode mne a Honza ho dodnes neumí. :(((

Zatím poslední nahrávku s prostým názvem „Demo 2010“ jste vydali loni. Deska má velice autentickou atmosféru i zvuk – jak a kde jste jí nahráli?

Honza: No tak nahráli jsme to tušim 2. ledna! Na malém sále raspenavský Besedy. Uplně naživo a za jedno odpoledne. A to tak že každou píseň jsme dali 3x a nejlepší verzi vybrali.

Pedro: Po pár hodinách jsem byl mrtvej, už jsem nezahrál ani „bumbumbumbum čvacht“ (Kráčím a padám).

Proslýchá se, že v nejbližší době chystáte další nahrávku. Co přesně chystáte? Uslyšíme nějaké výrazné změny v tvorbě?

Jojo teď 28.10. se chystáme do novoměstskýho J-centra, což je bejvalý kino a tudíž super zvuk, natočit novej počin. Tvorba myslím zůstane při starým – takže stylově všehochuť. Změna bude v tom, že to sice natočíme naživo, ale na stopy a vydobil jsem si, že to nazpívám dodatečně! Jednu píseň na novym CD zazpívá Kamil Dráb z kapely BLOODY ROSE. Jo a deska se bude jmenovat CESTY ZA SNY a bude na ní 8 písní.

Organizujete si koncerty sami nebo to necháváte na ostatních? Má kapela manažera nebo někoho, kdo má rozhodující slovo či právo veta ve všech záležitostech? Se kterou svou oblíbenou (slavnou) kapelou byste si rádi zahráli?

Tak jsme rádi za každý hraní a většinou nás pozvou kapely a my zas pak je. Manažera nemáme a ač nerad dělám to já . Organizuju nějaký akce tady v okolí- hlavně pro to aby se něco dělo a asi nejznámější pravidelná akce na který se podílím, je FRYYFEST.

Právo veta není a kluci vědí, že když něco odřeknou, musej mít dobrej důvod – jinak se mnou nevydržej J

Tak my jsme si už s pár známýma kapelama zahráli (ŠKWOR, ALKEHOL, DODO DOLEŽAL, VITACIT, TURBO, K25A, KREYSON atd atd) a vzhledem k tomu že každej máme svý oblíbený kapely tak já bych si třeba přál jet turné s ARAKAINEM, nebo si zahrát před HELLOWEEN :-D

Na který koncert vzpomínáte jako na „ten nejlepší“ a na který máte naopak jen špatné vzpomínky?

Honza: No tak každej koncert kde se baví třeba jen několik lidí je pro mě skvělej – Nejvíc asi vzpomínám na lońskej koncert před ŠKWORAMA v libereckym PKO – to bylo hodně fajn. Narozdíl od jinejch předskakování jsme 2 x přidávali a lidi pořád chtěli ! No prostě paráda. (Doufám, že to letos s nima klapne v Lbc zas).

No a moc rád nevzpomínám na koncert v pražským Paláci Akropolis – tam přišli lidi na druhou kapelu a nám to dali řádně sežrat – normálně odcházeli – no netolerance jak řemen. No a druhej takovej průser – i když teď se tomu směju byl Sraz Velorexů ve Vratislavickým Rock Klubu. Jsme přijeli a přišel maník od těch chlapíků a cpe mi dva litry a říká no a dejte se do toho. A pak lidi řvali „my chceme country“ a jmenovali různý country pecky a já byl totálně v pr. z toho :-D No prostě si spletli kapku styl...

Pedro: Nejhorší byl v Konrádu, kdy přišel 1 člověk, já měl před hraním 5 piv a oslepoval mne reflektor, takže jsem zavíral oči a tudíž usínal. :o))))

Jaké jsou nejbližší plány kapely a jaké jsou obecně vaše ambice?

Co nejvíc hrát, vydat dobrý CD a zas co nejvíc hrát. No a dostat se na víc letních fesťáků – což vůbec v dnešní době není jednoduchý. A hodně se mi hnusí způsob dnešních velkých festů – Kdo maže ten jede..

Poslední otázka -  kdo je „Tvor z hor“? :)

Honza: Legendární postava z opivněných příběhů novoměstkých přátel alkoholu, co údajně sídlí na hoře Smrk.

Zeptejte se našeho Hanze – on už ho prej viděl !

Možná je to taky Pedro – občas mám ten pocit!

Pedro: Ďábel?

 

Rain

Sestava:

Tom Lžičař – kytara

Honza Kvapil – kytara, Zpěv

Hanzz – basa, zpěv

Petr Pedro Michal – bicí

 

Diskografie:

Zastav Čas – 2003

Live – 2004

NMpS - 2005

Promo 2006-2006

Živáky – 2007

Demo 2010 - 2010

Komentáře

Nice!

Fajn rozhovor, na novinku se těšim jaxviň! : )