Rozhovor: Aleš 'Alkajda' Petráček - F.A.King

Rozhovor: Aleš 'Alkajda' Petráček - F.A.King

Dnešní rozhovor se bude točit okolo Železnobrodské HC/Crossoverové smečky F.A.King, která v posledním roce razantně zvýšila počet HC akcí v okolí. Na otázky odpověděl jeden z dvojice frontmanů Aleš 'Alkajda' Petráček.

 

 

Tak začněme krátkým představením. Představ nám kapelu v několika větách. Současná sestava je původní nebo v minulosti došlo ke změnám? 

Kapelu jsme fiktivně založili s kamarádem z dětství a hlavním zpěvuchou našeho spolku Lookajdou už v roce 1993 ( z důvod dělání dojmu na slečny ), když zbylé 3 / 5 současné sestavy jestě tahaly kačera v mateřských školkách, aktivně působíme až od ledna 2011, kdy jsme se sešli na první zkoušce ve složení Lukáš „Lookajda“ Šefr a já ( vokály ), Tomáš Holý ( kytara ), Petr „Máca“ Macek ( bicí, nyní u mladoboleslavských SEVEN ) a Marian Hujer ( basa ). Mariana nahradil nejdříve další železnobrodský rodák Vlasta Urban a do letošního roku jsme vkročili s novým bassmanem a též členem neaktivních SATIRA REGULA Jardou Homolkou z Nové Paky a ostříleným červenokosteleckým bubnobijcem Tomášem Nývltem. Takže se pořád něco děje :-).

Často svůj styl popisujete jako old-school Hardcore ovlivněný kapelami z 90. let. Jaké kapely tedy rotují v přehrávači po cestách na koncerty?

Nejbližší označení bude asi HC / crossover, ale v autě zní převážně disco 70tek ( Barry White, Bee Gees ,Tom Jones ) a taneční muzika z devadesátých ( Massive Attack, The KLF, Sunscreem ), což je zapříčiněno přirozenou autoritou našeho milého Lookajdy, který s mou tichou podporou tyto umělce ve voze vyžaduje :-). Konkrétně já ujíždím na muzice první půlky předminulé dekády, tedy evropském crossoveru ( Clawfinger, Senser, Headcrash, H Blockx ), NYHC ( Biohazard, Madball, Agnostic Front, Subzero ), hop skoku ( House Of Pain, Public Enemy, De La Soul, A Tribe Called Quest ) a na US Alt. Metalu ( Life Of Agony, Helmet, Prong, Living Colour ). Ze současnosti mě berou kapely jako The Ghost Inside, For The Fallen Dreams, Society´s Plague, Architects a samozřejmě staré páky jako Heaven Shall Burn, Killswitch Engage, Deftones nebo Disturbed .

Kdo pracuje na muzice? Jde o kolektivní záležitost nebo za vaší muzikou stojí spíše jeden skladatel/mozek kapely?

Muzika je kolektivním dílem, většinou příjde Tomáš H. s rifem a v následném jamu vzniká struktura skladby. Pokud jde o texty, tak výhradním autorem je Lookajda ( má jich snad 200, tak ho klidně kontaktujte, rád se o ně podělí :-).

Váš playlist na badzone profilu je slušně zaplněn live nahrávkami, které myslím pěkně vystihují, o co na koncertech F.A.King jde. Plánujete zavítat v nejbližší době také do studia?

Díky příchodu basáka Jardy H., který se okamžitě stal technickou duší souboru jsme se přemístili do jeho zkušebny v Borovničce u Staré Paky, kterou tedˇhekticky překopává na FA KING KONG STUDIO. Už na podzim bychom tam měli průběžně nahrávat materiál pro debutovou placku, jen si musíme najít místo v dost nabitém koncertním kalendáři, který pro nás zařizuje F.A.K. ASSAULT AGENCY.

Na který koncert vzpomínáte jako na „ten nejlepší“ a na který máte naopak jen špatné vzpomínky?

Nej byl určitě náš loňský koncert na domácím kolbišti, tedy ve Bzí u Železného Brodu na CROSSOVER SICKFEST VOL.3, nejnověji minulý týden na našem JUNK YARD OPEN AIRu v Turnově. V podstatě si užíváme každé hraní a špatné vzpomínky fakt nemám.

Přejdeme teď od kapely jako takové k akcím, které pořádáte. Je toho docela dost a mezi muzikanty mají vámi pořádané akce výbornou pověst, především co se týče přístupu k organizaci. Představ nám některé z těchto akcí.

Odpověď: Ouuuuu, dík za teplá slova :-). Krom CROSSOVER SICKFESTu o kterém se ještě rozepíšu děláme na cca 10 akcích ročně a to pod hlavičkou F.A.K. ASSAULT AGENCY. Minulý týden jsme realizovali náš první větší Open Air JUNK YARD v Dolánkách u Turnova, na kterém spolupracujeme s Markem G. ze spřízněných řezníků ALL FRIENDS DEAD. Jako headlinery jsme pozvali STREETMACHINE a DEAF1CULT0 a i díky pořadatelské pomoci kamarádů se akce dost povedla a tak ji příští rok uděláme raději hned dvakrát. Dále organizujeme akci BIG BANG FROM CZECH PARADISE v legendárním lomnickém RC Aion, HARDCORE V JABLONECHECKU v Jbc nad Jizerou, ZAHÁJENÍ MOTO SEZONY v Loužnici u ŽB a několik akcí doma v Žel. Brodu. Pokud jde o přístup k organizaci, tak musím poděkovat kamarádům, kteří se motají kolem Fakingů a díky zkušenostem z CSF už vědí, kdy kde a co zařídit a tudíž vše probíhá plynule a v pohodě.

Fotogalerie: Junk Yard Festival

Zvláštní otázku musím položit ohledně akce CROSSOVER SICKFEST. Kde se tento nápad vůbec zrodil? Může se zdát, že pořádat takovouto akci mimo velké město je taková malá organizátorská sebevražda – vám se ale opravdu daří. Prozraď čtenářům, o co jde. Můžeš přihodit i „recept“ na tak úspěšnou akci.

CSF je srdeční záležitost a nápad mé milé manželky Leony, Lookajdy, mě a kamaráda Pavla Tlacha z o. s. F.A. KING CREW, se kterým ho pořádáme. Na podzim nás čeká už pátý ročník a rádi bychom opět přivezli to nej z tuzemské klubové scény plus zahraničního hosta. Hrály u nás bandy jako ATARI TERROR, SATISFUCKTION, CRUADALACH, X CORE, SEVEN, AREA CORE a minule poprvé i rakouský metalcore spolek RED SQUARE SCENARIO, který sokolovnu ve Bzí u Železného Brodu ( nyní pojmenovanou RC Rokle ) dokonale rozsekal. Návštěvnost Festu se standardně pohybuje kolem 250 – 300 hlav, což vzhledem k tomu, že u nás nehraje žádný revival ani pivní bigbít je považováno za raritu mezi kuriozitami. Celou sokolovnu máme sakumprásk pronajatou a tudíž máme příjmy nejenom ze vstupu, ale i z pivnice, kořalny a kuchyně. Na akci ve finále pracuje 25 lidí a proto můžeme kapelám zajistit nadstandardní servis celou dobu pobytu u nás. O techniku se starají naši bedňáci a bandy se můžou v klidu připravovat na vlastní vystoupení v backstage plné různého občerstvení včetně pivka a vína. Pro kapely je zajištěna i večeře či prodej merche slečnami z naší Crew. Pokud jde o celkové prostředí v klubu, už týden před konáním jezdí naši kluci zvelebovat celý sál a v den konání je to sakra znát , což ocení všichni přítomní. Zásadní je i finanční pomoc drobných sponzorů a Města Železný Brod, které pochopilo, že když se někde na vsi sejdou tetované, vlasaté a jinak „ neobvykle“ vypadající osoby, nemusí to hned znamenat útok a plenění příbytků spořádaných občanů. Akce probíhá naprosto bez problémů a naše vztahy s místními jsou nadstandardní. Rádi Vás přivítáme 6.10.2012 na pátém a 13.4.2013 na šestém pokračování, kde bychom měli s Fakingy křtít naši debutovou placku.

Fotogalerie - CSF4

Jablonecký deník: Organizátoři festivalu ve Bzí si vysloužili poklony od kapel

Jaké jsou nejbližší plány kapely a jaké jsou obecně vaše ambice?

Chceme letos odehrát co nejvíce akcí, nahrát debutovou placku a naší ambicí je být nej kapelou u nás v ulici, což vypadá že se povede :-). PS : Za tu chvilku co fungujeme jsme si zahráli se spoustou tuzemských HC / crossover / metal spolků ( Raisedead, Mortuary, Gibbet, Everyday Hate, TAT, All Friends Dead, Deaf1Cult0, Last Ninjas, Never Left Behind, Cumulonimbus, Self Defence … ) a čtenářům LBCMUSIC.CZ mohu jen doporučit návštěvu některé z akcí, na kterých tito týpci budou vystupovat, fakt to stojí za to. Nazdar.

http://bandzone.cz/faking

http://bandzone.cz/fan/fakingcrew

http://bandzone.cz/fan/fakassaultagency

Odpovídali: Aleš Petráček aka Alkajda z Fakingu