Rozhovor s Majkláčem z kapely The.Switch a Recenze jejich EP "Na Dosah pt. III"

Rozhovor s Majkláčem z kapely The.Switch a Recenze jejich EP "Na Dosah pt. III"

Legenda české metal-hc-crossover scény - kapela The.Switch, která nedávno dokončila závěrečný díl své trilogie "Na Dosah" se právě s touto nahrávkou vydala na jarní klubové turné, které má být nejpropracovanější a nejhlasitější v historii kapely. Mezi zastávkami nechybí ani liberecký klub Vlak, ve kterém to celé vypukne v sobotu 7. dubna. Nejen na otázky ohledně turné jsme se ptali zakladatele portálu Bandzone.cz a kytaristy The.Switch Michala Majkláče Nováka. Dovolili jsme si i stručnou recenzi nového EP...

 

 

                                                                                                                                                                                                        

Recenze EP "Na Dosah part III"

EP Na Dosah Part III je závěrečná část trilogie Na Dosah. V každé části The.Switch experimentovali s odlišným zvukem. Po první části, lehce uhlazené oproti předchozím deskám, přišla druhá, syrová a hutná nahrávka. Nyní spatřila světlo světa třetí, hodně experimentální nahrávka, která představuje The.Switch ve velmi netradiční podobě.

 Od prvních vteřin zaujme, že dříve hutné kytarové stěny nahrazují elektronické podklady a často až pod těmi slyšíme riffy kytaristy Majkláče. Zpěváka Štěpána uslyšíme v u něj dosud neslýchaných pěveckých polohách. Nijak to ale neubírá, na pro něj typické naléhavosti v hlase.

Desku otevírá skladba Nádech, velmi ponurou atmosféru dokresluje hostující Kurz z Atari Terror svým typickým řevem. Druhá skladba Samuraj je přesným opakem. Melodická skladba s chytlavým refrénem – jasná hitovka. Třešničkou na dortu jsou vokály hostujícího Radka Škarohlída z Hentai Corporation. Jako třetí v pořadí nám The.Switch servírují první uveřejněný singl Hyena. Silnou stránkou je v tomto případě celková energie skladby, jednu část „odrecituje“ host David Martínek z kapely Dive. Další skladbou jsou kapky, opět podobně jako u Samuraje vidím předosti v silném refrénu. Velmi zajímavé vokály obstaral v této skladbě hostující Zapha z Unaffected Evolution. Celou tuto energetickou bombu zakončuje skladba Soumrakem. Agresivní, naléhavá, temná, nahánějící husí kůži a to především na živo – stručná a všeříkající charakteristika této skladby.

Na dosah part III je vskutku povedené EP a věřím, že The.Switch přinese mnoho nových fanoušků – předpoklady k tomu rozhodně má.

Ahoj, začneme otázkou ohledně jarního turné. Do Liberce dorazíte 7. dubna v rámci turné „Na Dosah“. Podle čeho jste vybírali města a kluby, které v rámci  turné navštívíte?

Za šestnáct let fungování kapely jsme objeli už spoustu klubů a tohle turné je pro nás hodně důležité, hodně si od něj slibujeme. Takže jsme si sedli nad mapou České republiky a vybrali všechna místa, kde se nám už v minulosti dobře hrálo a máme na ně dobré vzpomínky. Proto padla volba i na Vlak - už jsme tady hráli vícekrát a vždycky to byl nářez.

Právě jsme se navíc dozvěděli, že s námi v Liberci vystoupí dvě zajímavé rakouské kapely, takže se opravdu nemůžeme dočkat.

Minulý rok mohli fanoušci vidět The.Switch především na velkých podiích. Nechyběl vám onen specifický klubový kontakt s fanoušky, který vytváří v kombinaci s vaší hudbou opravdu nezapomenutelnou atmosféru?

Chyběl a moc.

I proto si od letošního turné po dvouleté pauze moc slibujeme a těšíme se přesně na tu atmosféru, kterou zmiňuješ.

Loni se k vám připojil doprovodný kytarista Vanja. Pojede s Vámi i letošní jarní turné?

Ano, Vanja vystupuje na všech koncertech tour a zejména díky jeho účasti na skládání nových věcí z alba Na dosah III už si to bez něj ani nedovedeme představit. V podstatě už ho považujeme za regulérního člena the.switch a jsme mu moc vděční za veliký přínos, kterým pro naší kapelu je.

Turné jedete k poslednímu EP „Na Dosah Part III“ z trilogie „Na dosah“. Můžeš pro nezasvěcené krátce představit koncept vaší trilogie, a čím se od sebe jednotlivá EP liší?

Natočili jsme už hodně nahrávek a vždy během skládání a nahrávání jednotlivých alb jsme narazili na jednu dvě věci, které do zvuku nebo nálady konkrétní desky nezapadaly. A hlavně to nás přivedlo na myšlenku připravit několikadílný koncept s tím, že na každém bychom si mohli vyzkoušet různé polohy, které nás v minulosti lákaly, ale nebyl pro ně příliš prostor.

 Během posledních čtyř let jsme rozdělané skladby v podstatě už dopředu rozdělovali právě podle zvuku, atmosféry ale třeba i okolností vzniku při nahrávání, atd.

Zatímco první díl odráží the.switch v moderní rockové podobě a využili jsme na něm spoustu efektů, do druhého dílu jsme se snažili dostat syrovost a dravost, kterou oceňují naši fanoušci zejména na živých vystoupeních.

Na aktuální třetí díl se pak dostaly nejvíce experimentální skladby, které zvukem i formou hodně vybočují z the.switch rukopisu. Nicméně přesto věříme, že se nám do nich podařilo vměstnat specifickou atmosféru, pro kterou nás fanoušci mají rádi.

S jakými reakcemi jste se setkali po vydání prvních dvou EP z trilogie? Přijali je fanoušci obě dobře, nebo se jedno z nich setkává s výraznějším úspěchem?

Oba zmiňované díly přijali fanoušci velmi dobře. I dle prodejů se jedná o vyvážené nahrávky, které si dobře stojí v rámci celé naší diskografie.

V pauze mezi „Na Dosah part II“ a aktuálním „Na Dosah part III“ jste natočili akustickou desku „OFF“. Plánujete ji zase fanouškům připomenout nějakým unplugged koncertem?

V tuto chvíli akustickou etapu kapely považujeme víceméně za uzavřenou, žádné další akustické koncerty v plánu nejsou.

Na který koncert vzpomínáte jako na „ten nejlepší“ a na který máte naopak jen špatné vzpomínky?

Těch nejlepších bylo hned několik, já osobně moc rád vzpomínám, na oslavu deseti let fungování kapely spojenou s koncertem v pražském Retru. To byl pro nás i pro fanoušky opravdu hodně silný zážitek.  Pak vzpomínám na koncertní maraton, kdy jsme hráli na Rock For People na hlavním pódiu v rámci Jim Beam Music, v podstatě hned po dohrání jsme se přesouvali do Prahy zahrát na Defest a Štěpánovi tam úplně odešel hlas. Což by možná nevadilo až tak moc, kdyby nás nečekal ještě jeden koncert opět na Rock For People, tentokrát na scéně ve stanu.

Na RFP jsme se vraceli s tím, že budeme muset vystoupení ve stanu zrušit. Štěpán cestou vycucal asi deset platíček tabletek Vincentka a jako zázrakem stále nemluvil. Přesto se statečností nám vlastní jsme se odhodlali vystoupit a i když Štěpán byl tím zánětem hlasivek vážně hodně indisponován a nepodal tudíž stoprocentní výkon, atmosféra ve stanu byla tak silná, že už na to nikdy opravdu nezapomeneme.

Dá se říct, že rádi vzpomínáme i na méně podařené koncerty, protože vždy potkáme nové lidi, zajímavé kapely a poznáme nové kluby. A na nepodařené koncerty nevzpomínáme (smích). Ty stejně brzy přebijí zážitky z další skvělé akce. 

Náš portál se zaměřuje především na libereckou hudební scénu. Vy jste naposledy v Liberci hráli v roce 2010 společně s Atari Terror v rámci „Zabijačkového turné“. Jaké máte vzpomínky a zkušenosti s hraním v Liberci?

Jak už jsem říkal, byl to nářez, takže se opravdu hodně těšíme. Tentokrát to totiž bude ještě větší nářez.

U Liberce ještě chvíli zůstaneme. Michale, ty máš jistě o českých kapelách přehled jako málokdo. Denně ti projde pod rukama určitě dost Bandzone profilů. Je nějaká kapela z Liberecka, kterou máš rád, nebo tě v poslední době zaujala?

Z libereckých kapel milujeme naše kámoše z Demaja, ačkoli ti už teda nefungují. Každopádně jejich newyorský HC nás vždycky hodně bavil. A naše tourmanagerka Vendy má ráda Underground Theatre.  

Zajímavý je, že kapel přímo z Liberce nebo okolí si vlastně až tak moc nevybavuju, ale dobře vedený lokální portály o hudbě, jako je například ten váš, jsou určitě nástrojem, jak tohle změnit a trošku oživit místní scény.

Jaké jsou nejbližší plány kapely a jaké jsou obecně vaše ambice?

V tuhle chvíli se plně věnujeme propagaci jednotlivých zastávek našeho jarního tour a zároveň vyjednáváme s letními festivaly. Aktuálně taky dokončujeme videozáznam křtu z Roxy a vymýšlíme originální koncept pro nové promofotky.

Na podzim bychom pak rádi začali pracovat na novém albu, tak abychom příští rok mohli vystupovat se zcela novým repertoárem.

 

Nám už nezbývá, než poděkovat Majkláčovi za rozhovor a pozvat všechny návštěvníky LBCMUSIC.CZ na koncert 7.4. do Vlaku.