Rozhovor s Martinem „Martíčkem“ Noskem (Houba)

Již v pátek 19. února 2010 startuje v Jilemnici společné turné dvou legend českého punku – kapel Houba a Punk Floid – které takto společně oslaví 15 a 10 let existence. Při většině z více jak 20 koncertů tyto kapely doprovodí i liberečtí Pech. Díky Tomášovi „Voltovi“ Vohradskému si můžete exkluzivně na LBCmusic.cz přečíst rozhovor se zpěvákem a zároveň basákem kapely Houba Martinem „Martíčkem“ Noskem. Nezapomeňte, že již tuto sobotu 20. února můžete vidět Houbu, Punk Floid a Pech v klubu Vlak! Tak hurá do toho…

1) Ahoj, letos s Houbou slavíte 15 let existence. Jak to vidíš s odstupem času, všechny ty léta na pódiích?

Ze začátku sranda a euforie, potom jsme trochu zvážněli a posírali jsme se z toho, chtěli si pořád něco dokazovat a po těch zhruba 13ti letech jsme si řekli, že takhle asi ne. Dělejme to s radostí a s chutí. A to jde jen tehdy, pokud si to stále užíváš. Takže teď to tolik neřešíme a jedeme si svoje. A doufám, že jsme i někdy nad věcí

2) Říkáte a všude píšete, že hrajete punk, co vlastně pro tebe punk znamená? Dá se říct že i vnímání punku bereš dnes jinak, než například v začátcích kapely?

No především je třeba říct, že punk je pro každýho něco jinýho. Nechci se opakovat, ale na tuhle otázku odpovídám skoro v každym rozhovoru. Když jsme začali hrát, pro spousta lidí byl ten punk o názorech, o vnímání světa, o rebélii s příčinou. Ovšem když vidím dnešní punx, už je to spíš o bordelu. V jedný naší nový písni zpíváme shodou okolností „Už vyklízejí svoje kanály, míří do obytných zón“. Myslim, že je jasný, o kom je řeč. Já to pořád beru tak, jak jsem to bral před lety.

3) Vaše kapela je směřována, zřejmě ne úmyslně, ale přeci jen pro mladé a to hlavně středoškolské publikum. Hrát jste začínali taky na střední, jaký to je se od fanoušků neustále vzdalovat věkem? Jasně, nejste kapela čtyřicátníků, ale dejme tomu, že těch 10– 15 let od nich téměř všichni jste.

My jsme začínali na základce. Mně je 28, letos oslavíme 15 let a tudíž pokud dobře počítáš, vyjde ti 13 let. Tzn. 8 třída. My jsme dokonce experimentovali už v 5. třídě. Vůbec nevím, co na to říct. Snad jen to, že Majkl zamrzl na střední, takže tam problém není, my se stále cítíme jako kokoti ze střední, tam problém taky není. Ovšem zkušenosti trochu přibývají a to se odráží asi i v textech. Tudíž až je středoškoláci přestanou chápat, pak to bude asi blbý. Každopádně to berem, jak to je. Nejsme naivní, víme, že nebudeme hrát a zajímat někoho věčně. Víceméně nějakej pomyslnej vrchol je dávno za náma. Jestli se tomu dá tak říkat.

4) Máš představu, kolik asi máte za sebou koncertů a je vyloženě nějaký, na který ty osobně rád vzpomínáš? Pokud nepočítám vaše zahraniční tour celkově…

Ano, píšeme si to od začátku, i když mám pocit, že Majkl, kterej to má na starosti, to teď trochu fláká. Ale je to něco přes 800. Vzpomínám rád na hodně z nich, krásný byli akce v Ústí – Neziskovky, Útulekfesty, pak bývá super Morava – Opava, Uherské Hradiště, Olomouc, výborný bývali u Skrýchovy u Tábora. V Praze se nám dařilo hodně tak přes 6ti lety, kdy chodilo třeba 300 lidí. Výborný jsou fesťáky jako Trutnov, Mighty Sounds. Je pro nás čest a vážíme si toho, hrát tam. Zahraniční tour byla jedna velká párty, takže z toho si moc nepamatuju.

5) Již téměř od začátku nahráváte v Plzni ve studiu Exavik u výborného člověka Pavla Broma. Která vaše deska Vás „vynesla“ a jako první se dostala do širšího povědomí lidí?

Ano, jednou jsme takhle seděli na country večeru a Majkl říká: Když tam nahrávaj samí pankáči, tak to bude dobrý studio. Pak jsme tam přijeli a zjistili jsme, ze vydavatelství Avik vydává zejména dechovku a ta se i v Aviku nahrává. Trochu nás to zarazilo, ale když jsme poznali Pavla Broma, jinam jsme nechtěli. Nikdy. A to trvá už od roku 1999. Takže 11 let. První nahrávka odtamtud bylo demo „Pan Káč“, do nejširšího nejvíc nejlepšího muck muck povědomí nás nevyneslo nic, protože v povědomí moc nejsme.

6) Nyní máte před sebou výročí 15-ti let existence a společně s Punk Floid, kteří mají 10 let, vyrážíte na společné tour se společnou novou deskou. Můžeš něco k celému tour a desce říct?

Je to smutné, ale loni jsem se setkal s tím, že na pódiu se nás ptal zvukař: „Vy jste Houba?“. Já odpověděl, že ano. A on na to: „Ale z původní sestavy nezůstal nikdo, ne?“. Já říkal, že všichni. A on: „No ty vole, já myslel, že to jsou nějaký starý dědci“. No takže tak. Tour začíná v Jilemnici 19.2., křest CD je 18.3. v Praze ve Futuru a končíme na Slovensku 15.5. Více je na našem webu. Jinak k desce, myslím, že už to lze prozradit, že to bude split s PUNK FLOID a každá kapela bude mít 5 zbrusu nových songů.

7) Myslíš si, že jste jako kapela vyloženě ovlivněna nějakou jinou partou? Ať už českou, nebo zahraniční?

Nejsme. Občas ale něco ukradneme .

8) Sleduješ českou hudební scénu? Máš vyloženě oblíbené nějaké kapely? Ať už z hlediska lidského, nebo hudebního, ať už zajetý party, nebo nováčky.

Vůbec to nesleduju, přijde mi, že se tady moc neděje. Obecně jako promotér mám rád pražské ska/jazz atd. party, hodně mě baví THE SPANKERS nebo jejich spříznění GREEN SMATROLL, výborná je i poslední deska FFO a PSC. Jsem hodně zvědavej co z PSC vyleze v nové sestavě. Ze zahraničních mě baví TEGAN AND SARA, AGAINST ME, zajímavý jsou Britové THE XX. Ale že bych to nějak sledoval, to fakt ne.

9) Předposlední otázka: Vaše kapela je jistě neodmyslitelně spojena s párty a večírky po koncertech. Co vy a chlast a holky? Čekám odpověd, jak seš už dospělej a klidnej, bla,bla,bla atd. Ale, bylo tomu vždycky tak?

Nevim, proč každej to má spojený i s tímto, ale vlastně je to asi tak. Chlast je svinstvo, to víš i ty sám, takže sem tam nás sice obveselil, ale v roce 2009 taky trochu zradil, ale tak to holt chodí. Co se týče žen, ano, občas se hodí, že hraješ v kapele. Ale já jsem teda nebyl nikdy prase, abych š*kal holky na záchodě v klubech s kokainem v rypáku. To je fakt mylná představa

10) V Liberci vystoupíte 20.2. na Harcově v Klubu Vlak. Něco spešl pro Liberec? Přeci jen už tu hrajete po x-tý…

Tak samozřejmě. Je to druhej koncert tour, takže jako druzí Liberečáci uslyší nové songy naživo. Určitě budeme mít novej program, kterej samozřejmě nezapomene na to, co hrajeme stále, ale také přidáme songy, které jsme tak často nehráli. A hlavně se pobavíme, ne?

11) Díky, budeme se těšit…

Čus díky

Tour HOUBA vs . PUNK FLOID

19.2 Jilemnice – Klub Továrna ( + PECH, VHS)
20.2 Liberec – Klub Vlak ( + PECH)
26.2 Ústí nad Labem – Cirkus (+ PECH)
27.2 Hořovice – Labe ( + Hrábě v Bábě)
12.3 Jistebnice u Tábora – sokolovna ( Volnej průběh )
13.3 Uherské Hradiště – Mír
18.3 Praha – Futurum (křest Splitu) ( + PECH)
20.3 Humpolec – Lokál 410 ( + PECH)
26.3 Zábřeh na Moravě – Kulturní dům ( + PECH)
27.3 Opava – Jam ( + PECH)
3.4 Brno – Melodka ( + Zatrest )
4.4 Olomouc – klub 15 minut (+ Zatrest )
9.4 Plzeň – Pod Lampou ( + PECH)
10.4 České Budějovice – Velbloud (+ PECH)
16.4 Žatec – hudební zkušebna ( Bella Fica)
17.4 Pardubice – Žlutý Pes
23.4 Lovosice – Gambrinus klub ( + Brajgl)
24.4 Litomyšl – kotelna ( + PECH)
8.5 Stará Boleslav – Letní kino
14.5 Prievidza – Diwadlo
15.5 Trenčín – klub Lůč

Autor: Tomáš „Volt“ Vohradský