Stárplej 2013 - IV. kolo

Stárplej 2013 - IV. kolo

Sobota 18. května patřila v jabloneckém Klubu Na Rampě amatérským, převážně regionálním kapelám, které se utkaly ve čtvrtém předkole soutěže Stárplej. Z počátku se zdálo, že pěkné počasí a na poslední chvíli zrušené vystoupení jabloneckých Hegesh (zraněnému bubeníkovi přejeme brzké uzdravení), odvedly všechny diváky na jiná místa. Posluchači však postupně přicházeli, a ačkoliv o velké účasti mluvit nemůžeme, večer se vydařil.

 

Průvodcem letošního čtvrtého kola nebyl nikdo jiný než Martin Kadlec. Porota byla tentokrát opět čtyřčlenná. Nechyběl předseda poroty Martin Bauer ani další stálý člen a dobrý duch porotcovského stolce Petr Jakimiv. Svůj ortel nad kapelami vynášela redaktorka Libereckého deníku Hanka Langrová a hodnocení jsem se ujala také já.

Krátce po osmé vtrhli na pódium Pitty Poky a začali se stoprocentním nasazením. Tato metalová parta z Libštátu a okolí dokáže rozvířit atmosféru a přimět k pohybu i ty, kteří metalové muzice příliš nefandí. Nejsilnějším článkem kapely je zpěvačka Bára. Zabarvení hlasu, téměř perfektní pěvecký projev a sebevědomý pohyb na pódiu z ní dělají opravdovou frontmanku. Svým výkonem mě však tentokrát zaujal i kytarista. Když jsem naposledy Pitty Poky slyšela, hráli skladby s českými texty. Tentokrát jejím písním dominovala angličtina, což pro mě znamenalo mírné zklamání. Přesto Pitty Poky předvedli kvalitní výkon a přeju jim, ať jim to i nadále hraje co nejlépe.

JinxX. To je název druhé vystupující kapely. Pětičlenná pop-rocková formace z Liberce má svou velkou oporu také ve zpěvačce. Petra má úžasný hlas, se kterým dokáže velmi dobře pracovat. Její celkový projev je však mnohem skromnější. Ani tuto kapelu jsem neslyšela poprvé. Od té doby byl druhý kytarista vyměněn za klávesistu, jehož nástroj byl patrný pouze při pozorném soustředění se. JinxX podali svůj standardní výkon. Stále mi u nich chybí přidaná hodnota.

Trojku si vylosovali turnovští Snap Call. Ještě jsem nestihla ani postřehnout, že si připravují nástroje, když Martin Kadlec přivedl na pódium nejmladší divačku a evidentně fanynku právě Snap Call. Bára z plných plic projevila náklonost k bubeníkovi Vítkovi, který, jak jsme se v zápětí dozvěděli, je její bratr. Kapele připravila nepřekonatelné entrée a během vystoupení kluky energicky podporovala přímo pod pódiem - stejně jako ostatní nepřehlédnutelní (a hlavně nepřeslechnutelní) fanoušci v tričkách Snap Call kick your ass. Těmto lidem patří velký dík, protože nepodporovali pouze svou favorizovanou kapelu, ale také ostatní soutěžící. Ale věnujme se třem klukům ze Snap Call. Mají chuť, odvahu, ten správný elán i vypracovanou image. Muzikantsky na sobě musí ještě zapracovat. Nejde jen o lepší technické zvládnutí nástrojů, pódiového vystoupení a ukočírování rytmu, ale zamyslela bych se i nad samotnou tvorbou, která zatím není příliš invenční a posluchačsky zajímavá. Fanynkami jsou zbožňováni už teď, ještě přijít s dobrým skladatelským nápadem a získají si i náročnější posluchače.

Večer zakončila kapela s úderným názvem EKG. Pět muzikantů z Prahy, Mělníku a Lovosic začalo své vystoupení netradičně za doprovodu tajemných hlubokých tónů. Hned na úvod kytarista ukázal, že není žádným začátečníkem a svůj nástroj velmi dobře ovládá. Z instrumentálního, stylově až hard rockového začátku mě vytrhl zpěvák svým spíše popově laděným projevem. Na tuto kombinaci jsem si za celé vystoupení nezvykla. Vítám, pokud české kapely skládají české texty. Je ale důležité nenechat se svést prvoplánovými rýmy a využít obrovský potenciál, který čeština nabízí. V podání EKG se toto úplně nepodařilo. Zpěv byl čistý, zvukově nebyl výkon špatný, ale celkově na mě tato formace působila velice rozpolceně.

A dostáváme se k resumé čtvrtého kola šestého ročníku.

Nejlepším kytaristou byl zvolen Václav Kropáček z EKG.

Pěvecké ceny byly uděleny výjimečně dvě, ale obě zpěvačky byly také výjimečné a ocenění si zasloužily. Bára Nečásková a Petra Štěpánková.

Zvláštní cena poroty byla udělena malé Báře s ďáblem v těle, fanynce Snap Call.

Nejvíc diváckých hlasů nasbírali Snap Call.

Cenu dramaturgyně Klubu Na Rampě si odnesla kapela JinxX.

Pro celkového vítěze porota hlasovala následovně: Petr Jakimiv udělil svou čtvrtinu hlasů seskupení Snap Call, stejně jako Hanka Langrová, Martin Bauer hlasoval pro JinxX a mě tento večer nejvíc oslovili Pitty Poky. Po sečtení hlasů poroty a také hlasů jednotlivých kapel zvítězili turnovští Snap Call, kteří se 21. 6. ve finálovém kole potkají s kapelami CZE-HUN, Bonebroke a 9431.

Kdo byl zvyklý na čtyři předkola, bude nejspíš překvapen, že letos budeme vybírat ještě jednoho finalistu, a to 8. 6., kde jinde než v Klubu Na Rampě. HeadShot, Sweet Children, Instorm, Tamdoletma nebo John Silver? Máte už teď svého favorita? Přijďte mu dát hlas již za tři týdny.

Důležitá informace pro všechny soutěžící čtvrtého předkola. Kromě cen, které jste obdrželi na místě, jste získali také volný vstup na koncert amerického blues-rockového kytaristy a zpěváka Ryana McGarveye, který se koná 29. 5. od 20:00 a jste také zváni na baskytarový workshop Marka Bero Harustiaka – 21. 6. už od 16:30, na který máte rovněž vstup zdarma. Přijďte načerpat inspiraci a třeba se i něčemu přiučit.