UDG: v nastoleném tempu rozhodně nepolevíme

UDG patří v současné době mezi špičku české rockové scény. Původně studentská kapela, jejíž historie sahá až někam do roku 1996 do Ústí nad Labem, se postupem času - i díky vítězství v celostátní soutěži kapel Coca-Cola Popstar 2004 – zařadila mezi headlinery téměř všech významných českých festivalů a na svém kontě má několik úspěšných studiových alb a singlů, z nichž některé dosáhly prvních příček rádiových i televizních hitparád. Pro naše čtenáře je pak jistě zajímavý i fakt, že od loňského roku se na postu druhé kytary objevuje velká osobnost liberecké hudební scény Tomáš „Volt“ Vohradský. Společně s ním a se zpěvákem Petrem Vrzákem jsem si popovídal nejen o blížícím se koncertu UDG v klubu Vlak…

 

 

Ahoj! Tome, nejprve bych rád začal u Tebe - je to něco přes rok a půl, co ses stal oficiálně členem UDG. Ptát se, jestli to bylo správné rozhodnutí, je asi zbytečné. Přesto – je něco, čeho dnes s odstupem času lituješ? Něco, o čem si občas řikáš, že to šlo udělat i „jinak“?

VOLT: Asi se nedá říct, že bych něčeho vyloženě litoval. Jediný, co mě mrzelo, byli kluci z kapely, s kterou jsem hrál. Přišel jsem k nim, dali sme pivo a oznámil jim, že už na Pech nemám čas a že už prostě nemůžu dál s nimi hrát. Bylo mi to líto už kvůli energii, kterou jsme všichni tenkrát do kapely vkládali. Koncertů jsme hráli na severočeskou amatérskou kapelu hodně a po celý republice, víc než všichni ostatní. Ta lítost mě přešla, až když jsem se dozvěděl, že kluci mají nové kapely, že jim to vlastně víc vyhovuje, že mají čas na svoje holky atd. A jestli bych udělal něco jinak? Musím říct, že určitě ne. Všechno je tak, jak má být a já jsem rád, že tomu tak je…

Letos jste vydali DVD CIRKUS LIVE, podle kterého se jmenuje i aktuální turné. Co nám o DVD povíš? Nešlo o úplně tradiční koncert… Která kapela či zvláštní hosté vás na tour doprovodí?

VOLT: Přáli jsme si udělat něco netradičního, jeli jsme tour s kapelou O5 a Radeček, kterou zastupuje Artur Kaiser, šefík obrovského šapito Cirkus Cirkus, které stálo v Praze na Rohanském nábřeží a kde probíhala asi tři měsíce cirkusová show světového formátu. Dohodli jsme se s nim, že právě zde bychom rádi natočili dvd. Přivezla se stage, zvuk, světla, kameramani, kolem nás běhal tým asi 40 lidí, bylo to vtipný, připadali jsme si světově. Nakonec na koncert přišlo 1500 lidí, akce dopadla výborně, technika neselhala, sami se svým výkonem jsme byli spokojení. Oblečení jsme byli v originálních krojích z cirkusu Humberto, během koncertu se na podiu předvedli žonglér, provazochodec, equilibristka, klaun a další. Z hudebních hostů to byli Prochajda z Divokého Billa, Bára Zemanová, Czenda z Post-it, kluci z O5 a Radeček, perkusák Thoki a zpívající moderátorka Lenka Lenny Trčková. Celé dvd je obohaceno klipy a například starými fotkami z dob, kdy kapela začínala.

11. listopadu vystoupíte v Liberci v klubu Vlak, den nato pak v jilemnické Továrně. Máte ke klubu Vlak lepší vztah než k jiným (a třeba i větším) prostorům v Liberci? Přece jen, kapacita Vlaku je ve vašem případě poněkud omezená…

PETR : Klub Vlak je v areálu vysokoškolských kolejí a atmosféra je vždycky super. V menších klubech je kontakt s publikem mnohem bližší, než ve velkých kulturácích, takže i proto máme Vlak rádi. Navíc náš kytarista Volt je taky z Liberce a after párty po koncertech se nesou ve znamení tzv. Tour de Liberec. A nejvíc ze všeho milujeme šatnu, kam se pohodlně vejde jeden člověk, ve dvou už je plná, a srovnat se v ní s celou kapelou, případně i předkapelou, je vždycky zábava.

VOLT:  Jasně, pro mě je to taková základna, na který jsem už zažil hooodně velkých mejdanů. Vlak sice není nafukovací, ale existuje možnost předprodeje a tu bych doporučil těm, kteří se obávají, že se na koncert nedostanou.. Jelikož už v Liberci nebydlím, těším se o to víc, spousta známých atd. Myslím, že to bude vypečená akce :-)

Můžou se liberečtí fanoušci těšit na něco, co na jiných koncertech nebude možné vidět? Bude po akci nějaký večírek/afterparty? Ty jsou ve vašem případě vyhlášené :)

VOLT: Určitě, pokud teď pominu náš koncert, na kterým zahrajeme celou řadu songů, tak to může být afterparty o kterou se postará liberecká revivalová parta Cover Power. Dále bude možné vidět moji mámu a ségru, jelikož na jiných koncertech to možné není :-)

UDG v posledních letech stoupá vzhůru a kapelu lze vidět v programech všech velkých a významných festivalů. Kolik koncertů jste v tomto roce již odehráli a budete v nastaveném tempu pokračovat i do budoucna?

PETR: Letos jsme odehráli už velkou porci koncertů, ať už v rámci našeho turné, letních festivalů nebo akce t-music Back to School. Dokud nás budou chtít fanoušci slyšet, budeme objíždět kluby a festivaly i nadále a v nastoleném tempu rozhodně nepolevíme. Teď máme naplánovanou jarní tour i domluvenou předkapelu, se kterou strávíme opět kus života, a navštívíme spoustu měst a klubů. Zároveň se ale naše úsilí zaměří na skládání nových věcí, abychom fanouškům mohli dát novou desku. To je teď naše priorita číslo jedna.

Který festival máte nejradši a kde se vám třeba moc „nezalíbilo“?

VOLT: Velkou nevýhodou letošních festivalů bylo špatné počasí, které hned hodilo některé festivaly o příčku níž, aniž by se na nich něco změnilo od loňského třeba vydařeného ročníku. Nemám rád stres, takže v podstatě si užívám všechny akce, které se mu vyhnou. Těch kterých se to týkalo bylo naštěstí málo…

PETR: Na tuhle otázku nemůžu jednoznačně odpovědět. Nechci na žádný zapomenout, ani nějaký shodit. Někdy nezáleží na prostředí, ani na počasí, které letos „zatopilo“ mnoha festivalům. Vždycky záleží na lidech, jaký si oni festival udělají. Pro mě jako muzikanta byly nejlepší ty festivaly, kde jsme mohli vystoupit na hlavních pódiích, v hlavních časech a s plným arsenálem, který velká pódia poskytují.

Poslední studiovou desku Autoportrét jste vydali v roce 2009. Je na obzoru nějaká novinka?

PETR : Kromě DVD Cirkus live, které vyšlo tento rok, se rýsuje dokument o naší kapele, na který se můžeme těšit už v nejbližší době. Brzy se objeví i nový animovaný fanouškovský videoklip plus jeden live z DVD. Sami se zaměříme především na skládání nových věcí. V příštím roce totiž chystáme novou desku.  

VOLT: Například dvě písničky z připravovaného alba už hrajeme na podzimní  šňůře.

Jak se vyrovnáváte s popularitou? Poznávají vás fanynky na ulici? :-)

PETR: Popularita nemusí být nepříjemná, někdy člověka i dost potěší, když ho lidé na ulici poznají. Celkem mile mě například potěšilo, když mě poznal policista při dopravní kontrole. Místo káraní jsem si vyslechl pochvalu naší kapely a ujištění, že naše CD pravidelně hraje na místní služebně Policie ČR :-)

Tome, tvoje historky z cest a hraní, které občas uveřejňuješ na svém blogu, jsou již skoro legendární. Máš v rukávu nějakou čerstvou příhodu pro naše čtenáře?

VOLT: Před 14 dny jsem jel na koncert po vlastní ose. Hráli jsme v Suchodole nad Lužnicí a já si půjčil od Petra auto, abych mohl s sebou vzít přítelkyni a její sestřenky z Ukrajiny, které přijeli zrovna na návštěvu. Večer jsme se trochu opili, hlavně holky který nejsou zvyklý na Plzeňskou 12cku (na Ukrajině má pivo 9stupňů). Druhý den jsme vcelku brzo vyrazili, abych stihnul další koncert. Asi po půlhodině cesty slyším divný zvuky a ve zpětným zrcátku vidím, jak jedna ze sestřenek zvrací na moji bundu. Prý chtěla zastavit, ale nevěděla jak se to řekne česky :-)

Nejen mě by zajímalo, zda-li se na nové desce UDG objeví  i nějaký Tvůj text. V minulosti jsi kromě Pechu otextoval i některé písně jiných kapel.

VOLT: V Plánu to není, i když možný je všechno. Texty má na starosti Jugi a tak je to i zavedený, má to svoji poetiku. Hlavně ani žádný celý text nemám, trochu jsem od toho vypustil, cejtím se dobře, tak ani není nutnost něco ze sebe ventilovat. Při stěhování do Prahy se mi podařilo vyhodit celej šuplík básniček a tak jediný co mi zbylo, jsou rýmovačky, který mám uložený v telefonu.

Jaké jsou vaše oblíbené kapely? Shodnete se např. na dlouhé cestě na koncert na nějaké kapele, kterou si rádi poslechnete?

PETR: V dodávce je buď klid, když chce kapela spát, nebo si pouštíme na DVD filmy, nebo třeba porno :-) Nemusíme se tak dohadovat o kapelách a tom, co má kdo rád, protože bysme se stejně nikdy všichni neshodli a debata, která by přišla, by zabrala celou cestu. 

Koho ze současné CZ hudební scény byste doporučili našim čtenářům? Objevil se vůbec v poslední době na CZ scéně někdo, koho bychom si rozhodně neměli nechat ujít?

PETR: Nových kapel na hudební scéně je spousta a za sebe můžu doporučit např. kapelu Nebe, Charlie Straight nebo Zajíc company. Z domácí liberecké scény vybírám staršího, ale v hiphopových vodách neokoukaného rapera Raptora 14ku.

VOLT: Myslím si, že ani není třeba hledat v nových kapelách, je spousta těch, kteří už hrají dlouho a jsou nedocenění, jenom z důvodu, že o nich lidé neví.

Jaké jsou nejbližší plány UDG, na co se můžeme těšit po skončení aktuálního turné?

VOLT: Plánů je hodně, především se to bude celé točit kolem desky a tour. Rádi bychom příští rok vyrazili hrát na Slovensko. Slovenky totiž milujeme :-)