Vetrol – 20th Century Rock

Vetrol – 20th Century Rock

Jsou to již dlouhé tři roky, co světlo světa spatřilo první album českodubské metalové party Vetrol Vet´n´roll. Zatímco v případě debutu šlo o spojení předchozích demo nahrávek s věcmi novými a při poslechu jsem musel občas zakroutit volume, abych usměrnil lehce kolísavý zvuk, u novinky 20th Century Rock lze disk v klidu vložit do přehrávače, vohulit to a pěkně sjet od začátku až do konce. Ke druhé desce zkrátka kapela přistoupila profesionálně – od samotného nahrávání ve studiu ŠOPA, přes grafický návrh a celkové zpracování bookletu, až po vydání v červnu tohoto roku.

Booklet alba je první věcí, která zaujme. Kresby Jiřího Cvejna na nějakou dobu zaměstnají kromě uší i posluchačovo oko a po důkladném prohlédnutí lze narazit na víc, než jen předělávku loga 20th Century Fox, která obalu dominuje. Booklet dále obsahuje základní informace o kapele a vzniku desky, texty ke všem devíti skladbám a klasické děkovačky, které jsou sice pěkné, ale krom zainteresovaných vlastně nikoho moc nezajímají, takže by si je kapely obecně mohly odpustit.

Titulní skladba 20th Century Rock osvětlí i největšímu nechápači, proč deska nese tento název. „Představ si ten dávnej čas, kdy vznikal tvrdej rock,“ jako úvodní věta dostatečně naznačí, co od nahrávky očekávat. A sice návrat někam na přelom 80. a 90. let – pokud Vetroláci měli již před nahráváním desky tento záměr, pak se jim povedl. Album má skutečně zvuk jako ten starej dobrej hejvík, co vládl konci 20. století. Refrén „My žijem´ dál ve dvacátym století a jednou přijde čas a nebude to prokletí. My žijem´ dál ve dvacátym století svůj sen, že tohle zase poletí,“ lze sice chápat jako nostalgický povzdech metalisty, zklamaného vývojem hudební scény posledních let, v případě Vetrolu jde ale jistě o nadsázku, kterou si kapela zároveň dostatečně obhajuje to, co hraje a že přesně tohle jí hrát baví. Druhou peckou v pořadí je do politiků se navážející Pomsta davů, pro mě hudebně jedna z nejzajímavějších věcí na albu. Text volající po násilném převratu už se mi tolik nelíbí, ale tématicky na album vlastně docela sedí.

Zajímavou stylovou odbočkou je punková vypalovačka Klára, vyprávějící příběh o slečně, která každému ráda plní jistá přání. Refrén byl prý v původní verzi tak sprostý, že většinu textu nahradilo papárapá. Dovětek alá Chinaski  je sice vtipný, ale zbytečně dlouhý, takže jej posluchač začne při opakovaném poslechu desky přeskakovat. V tématu slečen – a to především těch snadno poddajných – pokračuje skladba Nevěrná. Ta se mi líbí asi úplně nejvíc - od úvodního skvělého kytarového riffu, přes gradaci ve druhé sloce, až po chytlavý refrén podpořený klávesami. Po titulní 20th Century Rock určitě nejhitovější záležitost.

Pátá píseň Mikrokosmos dává vyniknout oběma kytaristům, zejména pak sólistovi Jirkovi Tvrzníkovi, jehož vyhrávky, lehčí i hodně těžká a technická sóla dodávají celé nahrávce ten správný metalový nádech, který fanoušci Vetrolu očekávají. Další v pořadí je skladba Za tebou, která si mé sympatie doteď nezískala, nicméně v historii kapely hraje důležitou roli, a proto má na desce své místo. (Mimochodem na webu www.vetrol.cz lze v sekci tvorba najít i zajímavá povídání o tom, jak která skladba vznikla.)

Šťastnou sedmičkou je pak Vetrol, tedy skladba nesoucí název kapely a která o ní samozřejmě i pojednává. „Rychle hrát a slyšet lidí řev, my pro vás vypotíme krev,“ je jasnou pozvánkou na některý z koncertů této českodubské bandy. Co by to bylo za metalové album bez balady? Vetrol nám jednu ze svých balad servíruje i na nejnovějším albu a je jí předposlední skladba Láska a nenávist. Jak již název napovídá, píseň je o lásce, která se ale tak trochu zvrtne a celý příběh nekončí úplně šťastně. Samozřejmě se zde nabízí srovnání s Vládci času (youtube), asi největším hitem z debutového Vet´n´rollu – kvalitu obou skladeb už však musí posoudit každý posluchač sám, pro mě osobně má každá z nich své kouzlo a zcela zasloužené místo v repertoáru kapely. Závěrečná skladba Boj je divná – a to od začátku až do konce. Když jsem jí slyšel poprvé, tak jsem myslel, že si Vetrol dělají prdel. Ale pak jsem si přečetl story, která mi dostatečně osvětlila, proč se vlastně něco takového dostalo na 20th Century Rock. Postupem času se z Boje stala jedna z mých nejoblíbenějších věcí – a to především díky textu a zajímavému experimentu s různými pazvuky, které skladba obsahuje. Ideální zavírák alba.

Čtyřicet minut uplynulo jako voda a člověk má chuť si desku znovu poslechnout. Nelze tedy zhodnotit ji nak než pozitivně. Co se Liberecka týče, nemůžu jinak než zařadit Vetrolí album 20th Century Rock k tomu nejlepšímu, co na naší scéně letos vyšlo. Na své si přijde snad každý, kdo má rád klasický rock bez jakýchkoli pozlátek a snah o zkrášlení toho či onoho. Snad jedinou výtku bych měl k některým textovým obratům, které mi tu a tam příjdou tak nějak spíchnuté horkou jehlou. Nekazí ovšem celkový dojem z poslechu a už se těším, až navštívím některý z koncertů a poslechnu si všechny pecky naživo. Vetrol chtěli touto deskou vzdát hold dvacátému století a já myslím, že se jim to podařilo.

 

Vetrol – 20th Century Rock

Tracklist:
1) 20th Century Rock
2) Pomsta davů
3) Klára
4) Nevěrná
5) Mikrokosmos
6) Za tebou
7) Vetrol
8) Láska a nenávist
9) Boj

 

Celkový čas: 00:40:30

Hodnocení: 9/10

Web: http://www.vetrol.cz/http://bandzone.cz/vetrol