Ilasa Pereta

Město: 
Turnov
Žánr: 
Metal
Profilová fotka kapely: 
Ilasa Pereta
Další fotky: 
Ilasa Pereta
Ilasa Pereta
Ilasa Pereta
Ilasa Pereta
Ilasa Pereta
Skladby: 
Ilasa pereta - Zio
Ilasa Pereta - Moon Dust
Ilasa Pereta - Funebránum
Ilasa Pereta - Coraxo Cahisa
Rok vzniku: 
2001
Webová stránka: 
Obsazení: 

Dušan Zoda Mlejnek

Ilasa Pereta vzniká jako samostatný hudební projekt v roce 2001 a to na popud myšlenkových pochodů Dušana Zody Mlejnka - zakládajícího člena turnovské metalové formace Livores Mortis ,kde působil na postu basového kytaristy a zpěváka . Ještě před tím prošel sdružením Skarab a zábavovou bandou Marilyn Monroe.

Po zkušenostech s personálními problémy z těchto band a velkého pokroku na poli hudebních technologií je k myšlence samostatného projektu nezávislého na různých problémech spojených s klasickým obsazením hudebních nástrojů poměrně blízko.

V kombinaci s pomyšlením na předčasný odchod z hudební scény je elektronickému projektu dána zelená. Po určité úvaze s výběrem nářadí pro hudební tvorbu padla volba na klávesy. Později se ukázalo, že tato volba nebyla nejvhodnější. Pomalu se rýsoval materiál na jakýsi hudební elektronický pokus, který neměl s rockovou či metalovou tvorbou vůbec nic společného, a nakonec z toho vznikl materiál různorodých stylů na demosnímek s názvem Micama. Toto dílko bylo pouze instrumentální a vyznačovalo se názvy skladeb v Enochiánštině. Skončilo převážně u turnovského publika a nebylo poté již nikde prezentováno. Po zhruba dvouroční pauze a nabírání sil na plnohodnotné CD se vše stáčí na výběr vhodného náčiní, neboť poslední zkušenost ukázala, že klávesový nástroj není v pravdě hoden účastnit se této akce.

Volba padla na počítačový program a zásluhou dobrého kamaráda z údolí hromů - Hromomuže (Tomáš Pitro) se náhle objevil na monitoru počítače. Tajemný muž z údolí završil svoje poselství zapojením klaviatury Yamaha a pokusy o početí nového dítka mohly začít. Byl březen 2007 a z reproduktorů se začaly linout první zvuky a s přibývajícím časem se zrodila i první skladba - Ohyo,Ohyo s následujícími dalšími počiny. V roce 2008 vychází debutové CD Ilasa Pereta s názvem - Ialpereji Beliore (Plameny útěchy), které je opět pouze instrumentální a taktéž jako demo s názvy skladeb v Enochiánštině. Ovšem zde už Ilasa Pereta zavítala do metalových vod a přes návštěvu vesmířanů s poselstvím - Nonuca gohulime (K vám je praveno ),smutné zamyšlení nad člověkem samým - Ohyo,Ohyo (Běda,Běda),šamanské rituály za odchod člověka ze země - Niiso (Odejděte),chemozombie - Funebránum (Funebránum),proroctví o přeživším vyvoleném - Noco mada (Ten nejvyšší) a utěšujícího se pána tvorstva - Beliore (Útěcha) se lehce dotkla i odvetného útoku nadpozemských sil - Coraxo cahisa (Hromy hněvu). CD bylo pokřtěno v místním klubu Magic neotřelým způsobem v podobě útoku Triponosů a zároveň zde měl svojí premiéru videoklip ke skladbě Noco Mada . Tento videoklip je dítkem dalšího vpravdě kamaráda Bešomuže(Břetislav Jansa).Ten se poté chopí i zdokumentování právě onoho křestu CD - a show Triponosů v podobě amputace hlavy pytlomuže.

Rok 2009 a 2010 je ve znamení odpočinku a nabírání sil na novou tvorbu.

Další zlom přichází v roce 2011. Je rozhodnuto, že Ilasa Pereta se musí ve své tvorbě posunout jiným směrem. Zoda kupuje vybavení k živé tvorbě (kytara, basová kytara, combo, mikrofon…¨) a ujímá se těchto nástrojů. Je jasné, že nová tvorba bude již se zpěvem.

Vzniká nová skladba Secret of Fire(Tajemství ohně), která se nese právě v novém duchu a avizuje tak jakým směrem se bude nová tvorba ubírat.

Vzniká další nová skladba Torn Soul (Rozervání duše) a je rozhodnuto, že právě k této skladbě bude vytvořen nový videoklip. Bešomuž se chopil všeho potřebného a na jaře si odváží potřebný natočený materiál. Zoda také nelení a oprašuje jeho oblíbené skladby Funebránum a Coraxo Cahisa z debutního CD .

Tyto skladby jsou částečně předělány a dodatečně nazpívány.

Bešomuž taktéž popohnal své umělecké vlohy a ohlásil příchod dalšího svého počinu v podobě již avizovaného videoklipu ke skladbě Torn Soul.

Je chystána premiéra obou nových videoklipů a to v přírodním areálu Dolánky u Turnova. Videoklipy jsou zahrnuty jako premiéra ve videoprojekci s názvem Ilasa Pereta - Funeral Video show. Tento videodokument je shrnutím veškeré dosavadní videotvorby.

Léto 2012 se nese ve znamení příprav - tvorby a dokončení 2CD, které má být opravdu plnohodnotným materiálem se zpěvem, kytarou a basou.

Na tomto CD jsou kromě nových skladeb i 2 starší skladby. A to předělané Funebránum a Coraxo Cahisa.

Nové CD nese název Zodyre Zodacarum vychází v září 2012 a je doplněno o plnohodnotné DVD, které obsahuje videoklipy ke všem písním na novém CD.

Na podzim roku 2012 je Zoda osloven jeho mateřskou bandou Livores Mortis . Je to nabídka na návrat a budoucí spolupráci při tvorbě materiálu na nové CD LM.

Práce na materiálu pro LM se rozjede na plné obrátky a za tři měsíce je hotov základní podklad s automatickým bubeníkem pro kytary, basu a zpěv. Po dlouhém projednávání a zjištění zásadních rozpor a neshod členů LM jak v novém hudebním stylu, tak v postupu při skládání je po poslední schůzce rozhodnuto veškeré práce na novém materiálu pozastavit.

Nová skladba, která byla vytvořena pro Livores Mortis je tedy zahrnuta do tvorby nového materiálu Ilasa Pereta . Zoda se ujímá všech nástrojů včetně zpěvu a nová skladba názvem Zio je kompletně dodělána.
V lednu 2015 je vpuštěn na svět také videoklip k této skladbě.
https://www.youtube.com/watch?v=CEZWkrkFJhg
www.ilasapereta.webgarden.cz